Lidé mohou jeho hodnocení posoudit už v pátek, kdy trhy na zámku ve Valticích začínají. K dispozici bude na sedm set vzorků včetně šampionů. Které to jsou? „Irsai Oliver z vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic a Zweigeltrebe z rakvického Rodinného vinařství Janoušek," vyjmenoval jeden z organizátorů David Šťastný.

Veřejnosti se brána otevře o půl třetí odpoledne, ještě předtím dojde k předání ocenění úspěšným vinařstvím. V sobotu je začátek už v deset. Dvoudenní událost nabídne kromě vína také divadlo, poslech cimbálové muziky, komorní koncert nebo odbornou přednášku. A cena zahrnující skleničku, raut a katalog? Tisíc korun.

Valtické vinné trhy mají před sebou 49. ročník, při kterém se představí více než sto vinařství z České republiky, Rakouska i Slovenska. „Návštěvníci ochutnají více než sedm set vzorků. Minulý rok vinařům přál, 
a vznikla tak velice kvalitní, lahodná vína," je přesvědčený Šťastný.

Loni na akci zamířilo pět tisíc příchozích. Podle mikulovského vinaře Volaříka návštěvníci příchodem neprohloupí. „Ocenění z této soutěže jsou mezi vinaři velmi vážená. Vína hodnotí nejlepší odborníci z republiky. Na Valtické vinné trhy jsem jezdil už v dětství se svým otcem, rád proto tuto tradici stále udržuji," zmínil Volařík, který je držitelem šampiona v kategorii bílých vín z let 2011, 2012 a 2014.

Zatímco ve Valticích se pozornost lidí rozprostře mezi více výrobců, ve Velkých Pavlovicích se o ní přihlásí pouze jediný. Tamní Vinium. Vedení společnosti připravuje na pátek a sobotu oslavu osmdesátiletého výročí založení. Proč přijít? „Připraveny jsou exkurze, ochutnávky a bohaté občerstvení," pozvalo vedení vinařství. Úvod v pátek o šesté podvečerní obstará módní show Elisha. V sobotu je začátek ve čtyři, kdy areál Vinia postupně rozezní cimbálka, dechovka či Kabát revival.

Výběr z programu Valtických vinných trhůPÁTEK
16.00 – dražba archivních vín oceněných titulem šampion (Jízdárna)
19.30 – Ořechovské divadlo: Jak Švédové l.p. 1645 Brno marně dobývali anebo Bylo nebylo (Zámecké divadlo)
SOBOTA
13.30 – Přednáška „Víno 
a zdraví" prof. MUDr. Šamánka a doc. MUDr. Urbanové (Zámecké divadlo)
15.00 – Standa Hložek (Dvůr)
16.00 – Jaroslav Hutka – komorní koncert (Zámecká kaple)
16.30 – Pokus o zápis do knihy rekordů v řetězovém přiťuknutí medailovým vínem (Jízdárna)