„Pro mě jde o nejvýznamnější událost roku. Vždyť díky tomu představujeme lidem vína, která jsme vyrobili v uplynulém roce. Příchozí mají možnost vzorky ochutnat a rozhodnout se, jaký typ si koupí,“ říká Rusnok.

Ze sklepa do sklepa tak vnímá zejména jako podnikatelskou příležitost. Těžko se lze přít. Kdy jindy se dostane mezi tisíce potencionálních zákazníků.

„Jako vinaři z Velkých Bílovic jsme se dali dohromady a pod společnou reklamou podporujeme prodej našich vín,“ vypráví Rusnok.

Ovšem pro návštěvníky jde hlavně pro společenskou událost. A užít si ji hodlají ti, kteří přijedou ze vzdálených koutů republiky. Výjimkou nejsou výletníci ze severní Moravy nebo Čech.

„Přijíždějí si odpočinout na celý víkend. Buď tady mají přátele nebo je vezmou s sebou. Řada z nich se pravidelně vrací,“ míní Rusnok, jenž se setkává také s lidmi, kteří se zúčastnili už premiérového ročníku.

Významný ohlas

Ten přilákal asi dvanáct set návštěvníků. Od té doby se počet zčtyřnásobil a podle předpokladů bude stoupat i nadále. Výjimkou už nejsou ani Slováci a Rakušané.

Rusnok se domnívá, že pomyslný strop může být kolem osmi tisíc lidí, kteří se do Velkých Bílovic nahrnou v jeden den. Město by se tak více než ztrojnásobilo. „Spousta lidí jezdí i na další akce, které jsou v okolí, ale stejně je srovnávají s Velkými Bílovicemi. Ze sklepa do sklepa je pro spoustu z nich ta hlavní,“ je přesvědčený Rusnok.

Ačkoliv se vinaři snaží připravit návštěvníkům ideální podmínky na strávení příjemného dne, jednu věc nemají šanci ovlivnit. Počasí.

„Hodně tomu napomáhá. V minulých šesti letech bylo vždy krásně. Letos se mají podmínky trochu zhoršit, ale snad to nebude nijak zlé,“ doufá vinař.

Akce si podle jeho slov získala velký ohlas. „Když se na ni zeptáte lidí vyhledávajících víno, pětadevadesát procent bude vědět, o čem je řeč nebo se už rovnou zúčastnili,“ libuje si Rusnok na závěr.

Vinaři otevřou sklepy oficiálně v jedenáct hodin dopoledne. „Program“ potrvá minimálně do sedmé večerní.