„Je to pěkný pocit,“ popisuje své dojmy bezprostředně po převzetí cen za šampiona bílých vín Miroslav Volařík. Nezapomíná pochválit své kolegy. „Musím vždy zdůraznit, že je to pro mé lidi povzbuzení pro další činnost,“ dodává Volařík.

Jakmile se vinné trhy oficiálně otevírají, lidé berou stánek s jeho Ryzlinkem vlašským pozdní sběr 2010 útokem.

Valtické vinné trhy mají už čtyřiačtyřicetiletou tradici. Soutěži sami organizátoři sami říkají Wimbledon mezi českými výstavami. Proč? „Wimbledon vznikl také jako prestižní soutěž,“ vysvětlil organizátor trhů David Šťastný.

Letošní Vinné trhy jsou podle něj zase trochu bohatší oproti minulým ročníkům. Zaprvé degustátoři nově vybrali také šampiona zahraničních vín. Nově zavedli i kategorii archivních vín. „Jde o to, že v poslední době jsou velmi populární mladá bílá vína a trochu se pozapomínalo na ta starší, archivní,“ poukázal Šťastný. Nově je také návštěvníkům k dispozici dvůr zámku.

„Ročník 2010 byl co do množství hroznů málo uspokojivý, ale velmi rozmanitý kvalitou vína. Soutěž potvrdila, že i vína ročníku jsou špičková a návštěvníci trhů se mají opravdu na co těšit,“ láká Šťastný na tradiční akci. Po pátečním oficiálním zahájení trhů s předáním cen a veřejnou degustací bude ještě v sobotu od deseti hodin následovat druhá část ochutnávky.

Šikovní studenti

Protože na trzích spolupracuje také valtická vinařská škola, její učitel Jaroslav Osička připomíná, jak šikovní jsou studenti druhého a třetího ročníku. „Tady se seznamují se způsobem organizace takhle prestižní výstavy. A jde jim to,“ chválí je.

Šťastný zase upřesňuje, jaká vína dal loňský rok a na co že se tedy mohou lidé na Vinných trzích vlastně těšit. „Ročník 2010 byl co do množství hroznů málo uspokojivý, ale velmi rozmanitý kvalitou vína. Soutěž potvrdila, že i vína ročníku jsou špičková a návštěvníci trhů se mají opravdu na co těšit,“ nechal se slyšet.

„Všechny akce podobného charakteru se v posledních letech díky hospodářské krizi více či méně potýkaly s existenčními problémy. Jsme rádi, že se nám tuto valtickou tradici podařilo zachovat a řady vystavovatelů i návštěvníků se rod od roku rozrůstají. Některé věci přicházejí a odcházejí, ale Valtické vinné trhy zůstávají,“ prohlásil.

Společnost Valtické vinné trhy věří, že si za dva dny najde cestu do zámeckých jízdáren opět několik tisíc návštěvníků, jak je na této akci obvyklé. Některé zvlášť pozorné milovníky vína může maximálně překvapit drobná tisková chyba v katalogu čtyřiačtyřicátých Valtických vinných trhů. U jednoho vína se omylem objevila při bodování nula.