Více než tři sta let starý lis o délce dvanáct metrů slouží dodnes jako unikátní ukázka tradičního presování. V akci byl před pár dny. Ještě v roce 1989 se na něm při vinobraní zpracovávala veškerá úroda. Právě v té době jej zakoupila rodina Saahs, které vinařství Nikolaihof patří již přes sto let. Trámy v lisovně údajně pocházejí ze třináctého století.

Čipernou průvodkyní a majitelkou je starší dáma Christine Saahs. „Navazujeme na vinařskou tradici, která tady započala před dvěma tisíci lety. Salcburská univerzita potvrdila, že jsme nejstarší zdokumentovaná vinařská vesnice ve střední Evropě. Vznikla na římských ruinách,” říká dáma. Základy panství sahají až k pevnosti Favianis, patrně kolem roku 63 našeho letopočtu. Starověcí Římané na Limes Romanus chránili významný přechod přes řeku.

Speciální energie

Tamní genius loci turisté nasávají plnými doušky například při svatomartinské slavnosti, která jako u nás připadá na 11. listopadu. Kněz v Nikolaihofu pokřtí mladá vína. Dvůr mezi stylovou restaurací a starou kaplí zakrývá mohutná lípa. Na zemi hostitelka ukazuje na dávný symbol hvězdičky, takzvaný “asterisk”, jež označuje místo se speciální energií. „Načerpá ji každý, kdo tam delší chvíli postojí,” usmívá se Saahs.

Pálenice v Hovězí. Ilustrační snímek
Pálenice hlásí příval švestek. Z kotlů už teče slivovice, cena se nezměnila

Přímo ve vinném sklepě na návštěvníky dýchne duch staletí. Po sestupu po kamenných schodech se objeví dubové sudy o objemu až dvanáct tisíc litrů s vyřezávanými čely. Nesou jména členů rodiny. „Kamenné zdi jsou pozůstatky římské krypty, části jsou asi ze čtvrtého století,” líčí Christine Saahs. Pochvaluje si ideální a přirozené klima sklepa, které umožňuje vínu zrát i dvacet let.

Podobně jako jiná vinařství ve Wachau je Nikolaihof ve světě známo produkcí veltlínů a ryzlinků. Většina míří do zámoří. Obhospodařují dvaadvacet hektarů vinic. Vinařství je ikonou biodynamických vín, bylo prvním certifikovaným biodynamickým vinařstvím v Evropě. „Filozofii praktikujeme padesát let,” zmiňuje majitelka. Výsledkem má být víno s nejmenším podílem chemických látek. Zvláštností tohoto směru je uznávání a využívání přírodních energetických sil. Rodina je pyšná, že je součástí celosvětově chráněné značky Demeter ekologických potravin.

Lahvování svatomartinských vín ročníku 2020 v Chateau Valtice. Ilustrační snímek
Svatomartinské už míří do lahví. Mladá vína voní po tropickém ovoci

Jak dodává Christine Saahs, šli ještě dál. Podnik nabízí i další produkty založené na biodynamické filozofii, jako kosmetiku. Sama matka čtyř dětí slaví úspěch nejen v Rakousku také s kuchařkami, zejména meruňkovými recepty. Domácí dobroty mohou lidé ochutnat přímo v restauraci vinařství.

A jaký má energická sedmdesátnice recept na zdraví a pohodu? „Užívám si život i v práci jako o prázdninách. Většinou jím jen jednou denně a ráno vypiju půl litru vody s citronem,” popisuje.