Muzeum cihel a zkamenělin, ukázka zpevňovacího oblouku, mapa georadarového průzkumu i ochutnávka vín. To vše čeká na návštěvníky, kteří zavítají do valtického podzemí. Pro zvané se otevřelo už v pátek, pro ostatní v neděli.

„S rekonstrukcí podzemí jsme začali už před dvěma lety. Postupně jsme vykupovali sklepy od soukromníků. Obnovili jsme původní propojení sklepů, které fungovalo už ve středověku,“ popsal projekt ředitel vinařství, které se do něj pustilo, Milan Sedláček.

Podle jeho slov se stavební práce vyšplhaly na šest miliónů korun. Nejtěžší bylo zajistit sklepy staticky. „Některé z nich jsou umístěné pod silnicí, po níž jezdila těžká nákladní auta. Jiné zase v minulosti zaplavila voda. Na zajištění statiky jsme použili speciální zpevňovací oblouk, který si budou moci návštěvníci prohlédnout,“ řekl Sedláček.

Starostka Valtic Terezie Lvová zpřístupnění podzemí vítá. „Je to dobrá příležitost, jak do Valtic přilákat turisty. Jedná se sice o iniciativu soukromého vinařství, která zapadá do naší koncepce. Bude to jistě přínos i pro majitele valtických penzionů,“ uvedla.

Prezident Vinařské akademie Valtice Jiří Kopeček ovšem tak nadšený není. „Zpřístupněné sklepení nemůžu nijak hodnotit, protože jsem je zatím neviděl. Mrzí mě ale, že o otevření skutečného valtického podzemí nemá nikdo zájem,“ řekl Kopeček.

Narážel tím na oblast pod bývalým františkánským klášterem, která je sklepy doslova provrtaná. Zatím tam ale nikdo žádný výzkum nedělal.

„Je možné, že tam jsou podzemní prostory z let 1640 až 1680, kdy tady byl františkánský klášter. Ze stejné doby je i Křížový sklep,“ konstatoval už dříve vinařský odborník a pedagog. Z jakého období pochází prostory, které měření odhalilo v ještě nižších vrstvách, si ani netroufá domýšlet. Mohlo by se jednat o sklepy až z doby románské, tedy někdy kolem desátého století.

„Traduje se, že tam byl hrad, z jehož trosek vznikl minoritský a posléze františkánský klášter. Kdyby se dalo podzemí prozkoumat a potvrdilo se, že se jedná skutečně o historické sklepy, daly by se možná i zpřístupnit. Valticím by pak po právu patřila ochranná známka Valtice - hlavní město vína,“ podotkl Kopeček.

O průzkumu tajemného podzemí přesto vedení radnice zatím neuvažuje. Břeclavskému deníku to opět potvrdila starostka města.