Bujarý mladík z podpálaví, který si dal kroj a vyrazil do světa. Těmito slovy popsal Jan Otáhal z Komise odborné veřejnosti šampiona čtyřiačtyřicátých Valtických vinných trhů. Tento titul v kategorii bílých vín získalo za svůj Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2010 Vinařství Volařík z Mikulova. Právě takzvaný vlašák je totiž typickou odrůdou pálavské oblasti.

Úspěšné vlašáky

Úspěch na Valtických vinných trzích majitele vítězného vinařství Miroslava Volaříka těší o to více, že loňský rok byl pro vinaře nesmírně těžký. „Je to odměna za trpělivou práci. Přírodní podmínky nebyly takové, aby uzrály kvalitní hrozny. Vlašáky jsme sbírali až do desátého prosince. Čekali jsme, až spadnou kyseliny,“ popsal nelehkou situaci.

Prestižní ocenění je podle Volaříka zásluhou jeho týmu v čele s enologem Filipem Mlýnkem. „Do toho vína jsme dávali maximum,“ podotkl Mlýnek s tím, že Ryzlink vlašský vysazený na Pálavě už zaznamenal řadu významných úspěchů. Předloni byl rovněž na Valtických vinných trzích vítězem kategorie, šampiona získali také například na Weinparade v rakouském Poysdorfu.

O nejlepších vínech Valtických vinných trhů 2011 rozhodovala minulý týden asi stovka zkušených degustátorů. Superkomise nakonec oznámila vítěze jednotlivých kategorií. Z Břeclavska kromě Vinařství Volařík uspělo i velkobílovické Vinařství Kubík se svým Chardonnay, pozdní sběr 2010. Pohár profesora Viléma Krause mu přisoudila Komise odborné veřejnosti.

Šampiona červených vín ukořistil vinař Ladislav Musil z Dolních Kounic se svým Rulandským modrým, výběr z hroznů 2007. Šampionem zahraničních vín se stalo Chardonnay 2009 vinařství Weingut Rainer Schuckert z Poysdorfu.

Podle Jana Otáhala ze společnosti Valtické vinné trhy bude vítězný Ryzlink vlašský dobře reprezentovat náš okres. „Když jsem se díval na tabulku hodnocení komise odborníků, tak tento vlašák zvítězil o velkou koňskou délku,“ všiml si. „Mezi mladými víny byl nejharmoničtěj­ší,“ dodal.

„Letošní ročník opět potvrdil vysokou kvalitativní úroveň našich vín, ale i perfektní organizaci této nejprestižnější domácí soutěže. Nezávidím jednotlivým hodnotitelům, protože bylo obrovsky těžké vybrat toho nejlepšího, ale champion může být jen jeden,“ zhodnotil letošní ročník soutěže předseda superkomise Jakub Šebesta.

Široká škála vín

„Jsem velmi spokojený s výsledky letošní soutěže. Zvyšující se kvalita přihlášených vín dokazuje, že domácí produkce mnohdy předčí zahraniční vína z vinařských velmocí,“ nechal se slyšet předseda Valtických vinných trhů Antonín Šťastný.

„Valtické vinné trhy, to je největší škála vín, která se v letošním roce sešla. K ochutnání bude kolem čtyřiceti odrůd. To se na jednom místě jinde nevidí. Navíc si návštěvníci mohou každé víno vytipovat a zakoupit. Tím, že jsou to vinné trhy, je tato akce tržně zaměřená, narozdíl od dalších výstav. Toto je naše největší devíza,“ poznamenal Otáhal.

Na letošních Valtických vinných trzích budou moct lidé ochutnat 832 vzorků vín od sto čtyřiceti vinařství z České republiky, Rakouska či Slovenska. Šestého května převezmou ocenění nejlepší vinaři, o den později se jízdárna valtického zámku otevře veřejnosti.