Zavírám dveře od auta. Moje čichové vjemy mi náhle začínají dokazovat, že jsou stále ve skvělé formě. Rozeznávají vůni grilovaných klobás a čerstvě pečeného selátka. Co však slyším, je typický zvuk řinčení skla symbolizujícího to nejdůležitější, kvůli čemu se na koupališti v Březí sešlo několik stovek lidí. Totiž nepřeberné množství druhů piv z celé republiky.

„Pivní slavnosti se v Březí konají letos poprvé. A co nás k jejich uspořádání vedlo? To máte tak – jsme na jižní Moravě a všude kolem nás je jen víno. Snad všechny akce se věnují a oslavují pouze jej. A pivo zůstává jaksi v pozadí. Nejbližší festival věnovaný pivu je snad ve Znojmě,“ vysvětluje jeden z pořadatelů pivních slavností Daniel Bedřich důvody, které ho spolu s kamarády vedly k uspořádání pivní oslavy.

Mlsně se rozhlížím po stáncích. V jednom z nich čepuje urostlý hospodský černé, ve druhém zase křehká slečna zlatého ležáka. „V nabídce máme bezmála devět nebo deset druhů piv. Od silných až po ty slabší. Od světlých až po tmavé,“ ukazuje na výčep usmívající se Bedřich, jenž je současně kytaristou a zpěvákem kapely Denwer. I ta se divákům v průběhu večera představí.

Kdesi v dáli zaslechnu mladíka v sombreru s mikrofonem v ruce, kterak nabádá návštěvníky, aby se přišli podívat na šermířské vystoupení.

Výkřiky, řinčení a jiskření mečů a údiv ve tvářích přítomných diváků. Pětičlenná skupina Memento Mori z Uherského Hradiště předvádí vskutku strhující podívanou. Ani ta však mnohé návštěvníky nevyruší z vychutnávání si moku s lahodnou pěnou nahoře.

„Je to tady skvělé. Přijel jsem sem hlavně proto, že je v nabídce spousta druhů piv, které jsem chtěl ochutnat. Ale čekal jsem nějaké novinky. Dostalo se ke mně, že tady měla být zastoupená taky piva ze zahraničí. Jen je škoda, že nevyšlo počasí,“ chulí se do mikiny Simon Janiš z Mikulova, jenž se nejvíce těší na vystoupení kapely Mrs. Hill.

Neodbytný hlas hlavního řečníka v sombreru mě naláká do boční části areálu koupaliště. Tam je vše připraveno pro soutěž v páce. Účastní se jí především ostřílení borci se silnými pažemi. Výjimkou však není také jedna statečné ženy. Místo námořníkova oblíbeného špenátu jim však k načerpání energie stejně dobře poslouží i tuplák piva.

Rozhlížím se kolem sebe a přemýšlím, čeho se napiji, abych zahnala chuť na chmelovou pochoutku. Frontu tedy stojím na obyčejný džus.

„Moc se mi tady líbí. Zatím jsme ochutnali asi jen dva druhy piv, tak těžko říct, které je nejlepší. Jen je opravdu škoda toho počasí. Myslím si ale, že lidé ještě určitě přijdou,“ je si jistá návštěvince pivních slavností Věra Pavlincová z Březí. „Já si myslím, že se akce teprve rozjede. Lidé jsou přece jen zvyklí chodit až na večerní zábavy,“ neztrácí optimismus jeden z pořadatelů.