Hrozny na víno? Zapomeňte. Vinař Miloš Michlovský z Rakvic sice zabodoval s produktem vyráběným z pěti odrůd modrých a bílých hroznů, ale čtvrtý ročník soutěže Potravinářský výrobek Jihomoravského kraje vyhrál kupodivu v kategorii nealkoholické nápoje. Hodnotící komisi totiž tentokrát nepředkládal víno, ale bio hroznový mošt.

„Je potřeba myslet i na ty, kteří víno pít nemohou. Když třeba člověk musí jet autem,“ vysvětlil Michlovský, proč se před pár lety vrhl také do výroby hroznových moštů.

„Základní surovinou jsou čerstvé hrozny, žádný zbytkový dolisek. Je nutné je posbírat za chladna, ihned zpracovat a okamžitě do láhve. Vše musí být co nejrychlejší, nejšetrnější a nejpreciznější, aby se nápoj nemusel konzervovat,“ řekl Michlovský.

Jedná se totiž o mošt, který není vůbec nijak konzervovaný, a dokonce ani sířený. „Člověk si to otevře, hodí si tam kvasinky a za pár dní má burčák,“ směje se vinař.

Stoprocentní hroznový mošt vyrábí jeho firma už asi pět let výhradně z hroznů vlastní produkce. „Na tyto účely využíváme nové odrůdy, které jsou odolné, a nemusíme je tedy chemicky ošetřovat,“ trvá na oprávněnosti značky bio.

Vinselekt má nyní k dispozici téměř deset hektarů biovinic. Právě tady se rodí hrozny pro Michlovského biovína i mošty. „Zájem o mošty postupně stoupá. Turci jich od nás chtěli koupit sto tisíc litrů. Tolik toho ale nevyrábíme, produkci bychom mohli navýšit jen na úkor biovína, a to nechceme,“ přiznal, že víno má přece jen přednost.

Z loňské úrody měli v Rakvicích asi dvacet tisíc lahví moštu. Dodávají je jak do velkých obchodních řetězců, tak i do menších vinoték či bio obchodů. „Jednou za rok vyrobíme asi čtyři a půl tisíce lahví moštu od druhu. Tři jsou z červených hroznů, dva z bílých,“ vypočetl obchodní ředitel firmy Miroslav Majer.

Mošt jde na trh ve speciálních litrových lahvích, které musí vydržet tlak až šest atmosfér. To pro případ, že by se přírodní, nijak nekonzervovaný produkt rozkvasil.

„Je to nápoj výborný na regeneraci, třeba po náročné noci. Osvěží a povzbudí. Nic lepšího než přírodní hroznový cukr nemůže být. Má to jen jeden problém, že si na to člověk zvykne a pak bez toho nemůže být,“ varoval v nadsázce Michlovský.

Ten nesouhlasí s tvrzením, že cena za hroznový bio mošt je přece jen vyšší. „Je to polosirup, který je dobré ředit s vodou,“ poradil, jak objem i několikanásobně navýšit.

„Myslím si, že takováto originalita je jedinečná, protože je stoprocentně moštová, nesířená a čtyři z pěti moštů jsou i nefiltrované. Takže obsahují veškeré živiny, zdravotně prospěšné látky, vitamíny,“ doplnil Majer.

„Někteří lidé se diví, že něco takového existuje. Mošty se pijí hlavně v létě a jsou dobré pro děti. Je to čistá šťáva bez přídavků,“ potvrdil zájem břeclavský sommelier Libor Nazarčuk s tím, že při pétanquových turnajích, které pořádá, jsou právě hroznové mošty základními nealkoholickými nápoji, jež nabízí.

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK