Nejvíce minipivovarů funguje v Brně, z nichž dva se svým výstavem blíží hranici deset tisíc hektolitrů, jsou to Moravia a  Hauskrecht.

„Případný posun do kategorie středních pivovarů s sebou nese větší daňové zatížení, uvidíme, jakou strategii zvolí. Zatím žádný minipivovar v regionu tuto hranici nepřekročil a většinou tento vývoj trvá několik let, často více než dekádu působení na trhu,“ uvedl pivovarský historik Filip Vrána, který vyučuje studentky a studenty programu Pivovarství a sladařství na Mendelově univerzitě v Brně.

Ve Starobrnu v pondělí začali vařit tradiční Zelené pivo. Na snímcích ředitelka Klára Konupčíková a vrchní sládek Jiří Brňovják.
VIDEO: Skoro milion půllitrů Zeleného piva. Podívejte se, jak ho vaří v Brně

Oproti tomu například Pivovarský dům Poupě za první úplný rok své existence vyprodukoval loni pět set hektolitrů zlatavého moku. Převážně šlo o pivo svrchně kvašené. „Jediné spodně kvašené jsme dělali na náš Oktoberfest. Receptury toho svrchně kvašeného byly opravdu hodně barvité a nápadité. Vařili jsme různé Single Hopy, varianty West Coast IPA, NEIPA, kyseláče, Stouty, pšeničná piva, piva ochucená ovocem, kořením, bylinami,“ popisuje sládek Pivovarského domu Poupě Ladislav Němeček.

Podívejte se, jak vypadal loňský Pivovarský ples:

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Silný brněnský region podtrhuje okres Brno-venkov se sedmnácti minipivovary. Posílilo i Hodonínsko na třináct a Znojemsko na současných deset minipivovarů. „Na trhu vidíme pokračující trend rychlého růstu velkých minipivovarů zaměřených na prodej sudového piva a dále růst restauračních pivovarů s vlastním podnikem,“ poukázal pivovarský expert Jan Grmela.

Nově vzniklé pivovary na jihu Moravy: Ivančice, Strážnice (Connor), Znojmo (Old cock), Višňové

Počty minipivovarů v jednotlivých okresech: Blansko 2, Brno 15, Brno-venkov 17, Břeclav 11, Hodonín 13, Vyškov 2, Znojmo 10

Na Mendelově univerzitě v Brně běží studijní program Pivovarství a sladařství od tohoto akademického roku, studující teď budou vstupovat do druhého semestru. Zájem o studijní program byl velký, dohromady si v prvním a druhém kole přijímacího řízení podalo přihlášku sedmadevadesát lidí. Do studia se zapsalo jednatřicet studentů a studentek.