Zdůraznit sílu tradičních zvyků se rozhodli obyvatelé Kobylí i němčičtí vinaři. Organizátoři Velkopavlovického vinobraní vsadili jak na folklor, tak na populární kulturu. V Lednici se krojovaní představí jen jako doprovodný program Světového dne ledového vína. Slavnostní „uzamčení" vinohradů před všemi zloději lidskými i zvířecími v Kobylí symbolizuje sobotní akce s názvem Zarážení hory. Ta zrcadlí starodávný rituál ochrany vinic.

„Zvyk zarážení hory popsala ve své knize Lidské dokumenty a jiné národopisné poznámky místní rodačka a kronikářka Augusta Šebestová. V určitý termín se zarazila hora, což znamenalo zákaz vstupu do vinohradu pro kohokoli. Až do začátku vinobraní," vysvětlila starostka obce Dagmar Kovaříková.

Stejný obřad oslavují v sobotu i Němčičtí, a to celodenním programem Vinařského dnu. Letos poprvé na něj volně navazuje také večerní Burčáková zábava.

„Malého počtu návštěvníků se neobáváme. Stačí, aby došlo zase kolem pěti set lidí. Kdyby jich přišlo víc, je možné, že bychom to organizačně ani nezvládli," uvedl předseda pořádajícího Sdružení vinařů z Němčiček David Ludín.

Ačkoli se již dnes původní účel obřadu vytratil, obce zarážení hory vsadily do čistě folklorního a nekomerčního rámce. K vidění budou scénky ochotníků a programy folklorních souborů. Vinaři obou obcí návštěvníkům navíc otevřou své sklepy a nabídnou vína k ochutnání.

To Velké Pavlovice připravují pestrý program už od pátku. Začíná hudebně laděným Vinohraním, které odpoledne odstartuje v areálu Vinia. S Katapultem a Tublatankou coby hlavními hvězdami.

Velkopavlovická sobota pak znamená předěl mezi tradičním a komerčním. „Denní část programu jsme zaměřili hlavně na folklor a lidové soubory, zatímco noc jsme věnovali mládeži," řekla tamní matrikářka Dagmar Švástová.

Ve tři hodiny odpoledne vyjde městem krojovaný průvod, dojde i na požehnání úrodě. Večer pak v areálu Slavoje zazpívají účastníci televizních hudebních show Martina Pártlová a Jiří Zonyga.

Pořadatelé konkurenci neřeší

Dějištěm dalšího vinařského svátku se stane od pátku do neděle také lednický zámek. Již potřetí se zde pod vedením degustátorů z různých zemí koná třídenní soutěž o nejlepší ledové a slámové víno .

„Je to mezinárodní záležitost, která je pro nás hodně prestižní," vyjádřila se kastelánka zámku Ivana Holásková. Srovnávání vín podkreslí doprovodný program plný kultury a řemesel.

Přestože se všechny události budou v sobotu přetahovat o návštěvníky, pořadatelé konkurenci neřeší.

„S tisícovkou návštěvníků jako minulý rok počítáme. Období vinobraní ale plánujeme pro příští ročník přesunout do první poloviny září, aby akce tak těsně nenavazovala na hody," přiznala Švástová z Velkých Pavlovic.

na co lákají

Velkopavlovické vinobraníKatapult, Tublatanka, Ivan Mládek, Hradišťan, folklor
krojovaný průvod městem
scénka zaražení hory
požehnání úrodě
jarmark, vinařské náměstíčko, burčák, otevřená vinařství

Světový den ledového vínasrovnávání ledových a slámových vín z celého světa
Hradišťan, Peter Nagy

Vinařský den a Burčáková zábava v Němčičkáchscénka zarážení hory, folklor
otevřené sklepy, burčák

Zarážení hory v Kobylíscénka zarážení hory, folklor
otevřené sklepy, burčák

ADÉLA JELÍNKOVÁ