Zatímco loni si před vinobraním znojemská a mikulovská radnice vyměňovaly otevřené dopisy a nervózní prohlášení do médií, letos mluví o spolupráci. Obě slavnosti vína plánují opět na jeden termín, hodlají ale společně lákat hosty, nabídnou i jednu vstupenku na obě vinobraní.

„Po loňském mediálním šumu jsme si řekli, že je zapotřebí hosty z Prahy přilákat na víno a pak nechat na nich, jestli stráví celý víkend ve Znojmě, Mikulově nebo zavítají na obě vinobraní,“ řekl znojemský starosta Petr Nezveda.

Podobně mluvila mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová. „S termínem nejspíš nic neuděláme, tak jsme si řekli, že bude lepší spojit síly. Chceme přivést turisty na obě vinobraní prostřednictvím nejrůznějších akcí, na nichž se pracuje. Navštívili by jedno i druhé za jedny peníze,“ sdělila.

Zástupci obou měst se zatím dokázali domluvit na základních věcech. „Zatím víme, že jejich postoj je stejný jako náš. Čeká nás ještě spousta práce, ale vyzkoušíme, jestli je v jednotě doopravdy síla,“ podotkla místostarostka.

Představitelé Znojma jednají se svými mikulovskými protějšky o společném marketingu. „Obě vinobraní jsou sice ve stejném termínu, ale mohou se vhodně doplňovat. Do Znojma jezdí desítky tisíc lidí, mikulovské je sice komornější, ale zase trvá až do neděle,“ podotkl Nezveda.

Mikulovští si loni vyzkoušeli, že přes shodný termín se Znojmem nezaznamenalo město pod Pálavou úbytek turistů. „Možná je to tím, že každé vinobraní je jiné. Naše je takové menší, romantičtější, tím charakterem města,“ uvažovala mikulovská místostarostka.

Někteří lidé v Mikulově jsou opačného názoru. „Znamenalo by to nižší návštěvnost. Ti lidé, kteří by přijeli na obě vinobraní, tak určitě zůstanou na jednom místě,“ uvedl Ivo Buchta z Mikulova.

Pro letošek bude spolupráce Znojma a Mikulova spočívat nejspíš hlavně v začátku společné propagace. „Počítáme s tím, že budeme prodávat jak společné, tak samostatné vstupenky na mikulovské vinobraní a naopak. Na Mikulov budeme pamatovat i v našich propagačních materiálech,“ řekl Oto Mašek – městský radní a šéf Znojemské Besedy, která má organizaci vinobraní na starosti.

Pálavské vinobraní se v minulosti konalo, až na pár výjimek, druhý víkend v září. Mikulovští představitelé se hned po nástupu na radnici domluvili, že s termínem nebudou hýbat. V tu dobu bylo Znojemské vinobraní na programu v jinou dobu. „Znojmo s tím termínem hýbalo, a možná do budoucna ještě bude, to netuším. Uvidíme, co vzejde z naší spolupráce,“ vysvětlila mikulovská místostarostka.

Například Buchta je toho názoru, že by tradičním vinařským akcím prospělo, když by se konaly například dva týdny po sobě. „Aby se lidi mohli nadechnout. Jsou tací, kteří objíždí obě vinařské akce,“ vysvětlil.

Autoři: MARTIN MOŠTĚK
JIŘÍ ŠEVČÍK