Užít si slavnost vinobraní a rozloučit se tak s letními prázdninami. Ve Velkých Pavlovicích to byla roky tradice. Představitelé pořádajícího města ale nyní uvažují o přesunutí termínu jejich vinařské akce roku na později, do poloviny září.

„O změně jsme na zastupitelstvu mluvili. Už nějakou dobu se o tom uvažuje. Jednání pokračují. Rozhodnutí padne v listopadu," uvedl v pátek místostarosta Velkých Pavlovic Zdeněk Karber.

Podle něj existují pro posunutí termínu vinobraní argumenty pro i proti.

Proč nevyhovuje? Jedním z důvodů je podle místostarosty nahuštění folklorních akcí v druhé polovině srpna. „Velkopavlovické vinobraní pořádáme jen čtrnáct dní po hodech. Ty přesunout nejde. Vychází z tradice a jsou spojené s církevním svátkem. Po nich navíc následují hodky. Na druhou stranu oddálit vinobraní na září s sebou může přinést komplikace. Řada vystupujících už bude ve škole. I počasí bude jiné. Je to na zvážení," přemítal Karber.

Chasa je pro

Jan Blažek, člen Velkopavlovické chasy, která se všech zmíněných akcí účastní, proti změně nic nenamítá. „Chasa s tím souhlasí. Vinobraní je zaměřené i na burčák. Letos se jeho sezona opozdila. V polovině září by s tím problém nebyl. A to řazení hodů a vinobraní za sebou je opravdu nešťastné," přikývl Blažek.

Představitelé města si však jsou vědomí toho, že vinobraní je určené ve velké míře turistům. „Těch po skončení prázdnin ubývá. Možná změna termínu ale určitě nevychází z toho, že se na konci srpna hromadí vinařské slavnosti v regionu," popřel Karber.

Například vinaři v nedalekém Kobylí v sobotu zaráželi horu. „Každá akce si najde své publikum. Sice se o tom mluví, ale podle mě zrovna o toto nejde," dodal.

Zapojit do rozhodnutí všechny obyvatele města? To podle místostarosty v plánu není.

Tradiční Velkopavlovické vinobraní má své kořeny v původním obřadném zvyku zarážení hory. Sobota je zaměřená na folklor, v pátek vystupují i hudební skupiny jiných žánrů. „Bylo by dobré se na zvyky a folklor zaměřit více," sdělil ještě Karber.

Bavilo i Vinohraní

Nad vystupujícími skupinami se pozastavil i člen chasy. „Je lepší snažit se programem přibližovat Pálavskému vinobraní nebo se zaměřit jen na folklor? Těžko říct. Ale určitě by nebylo od věci přizpůsobit program možnostem města. Aby nebyl děravý," uvažoval Blažek.

Souběžně s letošním vinobraním se v pátek poprvé uskutečnil festival Vinohraní.

Domácí jednadvacetiletá Zuzana Buchtová si jej užila v areálu firmy Vinium víc, než tradiční slavnost u sokolovny. „Zahráli tam Fleret, Legendy se vrací, Katapult či Tublatanka. Paráda. Doufám, že tam budou každý rok," řekla.

Současný termín vinobraní Buchtové vyhovuje. „Pro někoho je to i takové rozloučení s letními prázdninami. Každopádně čas bych si určitě udělala i později v září," odpověděla na otázku rozhodně.