Organizátoři oblíbeného Pálavského vinobraní čelí náporu aut každý rok. Letos směřují přijíždějící autem především na centrální parkoviště na Jiráskově ulici, lidé mohou využít ale ještě dalších sedm parkovacích míst. Nachází se například u Casina Admiral, za sportovní halou v ulici Na Hradbách a letos nově také na ulici K Vápence. To přidali organizátoři kvůli úbytku míst pro parkování po nedávném zavedení rezidentních modrých zón pro obyvatele města.

Návštěvníky mikulovského vinobraní dopraví do centra dění také kyvadlová autobusová doprava zdarma. „Například z centrálního parkoviště v Jiráskově ulici, na němž jsme po dobu vinobraní snížili vstupné z dvou set na padesát korun za den, se dostanou na stanoviště autobusu lidé za jednu minutu chůze. Pokud se vydají pěšky, zvládnou to za patnáct minut. Autobusy budou jezdit v čtvrt hodinových intervalech,“ upřesnil Dominik Ryšánek z Mikulovské rozvojové, jež akci pořádá.

Autobusy na stlačený zemní plyn v Břeclavi. Ilustrační foto.
V Břeclavi pojede o dvaadvacet spojů více. Za čtyři miliony korun

Na zastávku kyvadlové dopravy na Nádražní ulici navedou cestující z centrálního parkoviště Jiráskova navigační cedule.

Otázku parkování ale Mikulovští neřeší jen před Pálavským vinobraním, jelikož turisté míří do města s vůní jihu celoročně. „Vždy se snažíme najít rovnováhu mezi spokojeností občanů a návštěvníků. Pro obyvatele zavádíme maximum rezidenčních modrých zón, aby nebyli rušeni. Pro turisty jsme zase zřídili velké centrální parkoviště,“ vysvětlil starosta města Rostislav Koštial. I přesto však každoročně bojují s neukázněnými šoféry, kteří auto zaparkují na místě zákazu. Pro všechny případy má město zajištěný odtah. „Na vinobraní chceme jet autem. Vždy parkujeme na místě pro to určeném a nikdy jsme neměli se zaparkováním problém. Je ale pravda, že často řidiči postaví auto tam, kde je zrovna napadne,“ uvedla například Kamila Schelleová z nedalekého Moravského Žižkova.

Mikulovští očekávají účast na vinobraní více než čtyřiceti tisíc lidí, rekord činí přes šedesát tisíc lidí. „Vše rozhodne počasí, pokud na vinobraní přijede stejný počet lidí jako v loňské době covidu, budeme spokojení,“ předpokládal Dominik Ryšánek.

Program akce je bohatý. Návštěvníci se mohou těšit třeba na ochutnávky nejlepších vín, vystoupení cimbálových muzik, výstavy fotografií a nespočet hudebních koncertů. Vrcholem události bude vystoupení Lucie Bílé se skupinou Arakain.

Cena třídenní permanentky v předprodeji je 1050 korun. Na místě ji zájemci pořídí za 1200 korun. Vstupenky na jednotlivé dny zakoupí lidé za 750 korun.