Program Velkopavlovického vinobraní ode dneška doslova pohltí celé město. Kromě tří scén Za sokolovnou, U sýpky a Vinařského náměstíčka rozveze silniční vláček návštěvníky i do areálu Za cihelnou či k rozhledně Slunečná. Letošní ročník však v očích pořadatelů našel zcela nový smysl. Více se zaměřuje na rodiny s dětmi a pohodovou pohostinnou atmosféru.

„Původně jsme sem zvali známé kapely a program se snažili vytvořit co nejatraktivnější. Vyhodnotili jsme však názory našich návštěvníků, kterým chybělo více tradičního folkloru. Navíc jsme si uvědomili, že co do velikosti nikdy nemůžeme konkurovat vinobraním v Mikulově či Znojmě. I proto jsme se rozhodli cílit kromě turistů i na obyvatele z regionu, a především pak na rodiny s dětmi,“ vysvětlil tamní starosta Pavel Procházka.

Jeho slova potvrdila také vedoucí velkopavlovické knihovny a turistického informačního centra Dana Růžičková. „Řekli jsme si, že už to tak nejde a že s velkými akcemi stejného typu nemůžeme soutěžit. V jejich případě už jde spíše o show s moderní hudbou, pouličními umělci a podobně. V takovém rozsahu to nikdy nejsme schopní zaplatit a ani uspořádat,“ nechala se slyšet Růžičková.

Nejen burčák

Ta stejně jako starosta poznamenala, že víno a burčák jsou sice hlavním, avšak ne stěžejním tématem letošních velkopavlovických slavností.

„I proto jsme letošní program hodně zacílili na děti. Nechceme však, aby získali domorodci na dojmu, že pro ně vinobraní není. Naopak. Snažíme se zaujmout všechny generace lidí od těch z regionu až po turisty,“ upřesnila vedoucí.

Jak však Procházka dodal, ani milovníci lahodného moku nebudou odcházet ze slavností nespokojení.

„Další novinkou je větší počet stánků s burčákem. Zatímco dříve jich bylo kolem deseti, letos se nám přihlásilo hned čtrnáct vinařů. Myslím si tedy, že je se na co těšit,“ usmíval se starosta, který se kromě ochutnávek burčáku nejvíce těší na sobotní vystoupení Moravanky a také slovenské netradiční cimbálové muziky Banda.

Zaměření na rodiny s dětmi jako na cílovou skupinu vyzdvihl také Roman Veverka z pořádající vrbické agentury Solis Art.

„Malí návštěvníci se mohou těšit nejen na soutěže a různé hry, ale také na kulturní program, v němž nepřijdou zkrátka. Ten vyvrcholí Hradišťanem, jenž ve Velkých Pavlovicích představí svoji nastupující generaci. Zazpívá jak syn Jury Pavlici, tak i dcera Alice Holubové,“ nalákal Veverka s tím, že chybět nebude ani oblíbený Michal z Kouzelné školky.

Slavnost burčáku a vína podle jeho slov vychází především z tradice a objevování nových interpretů. „Snažíme se ale, aby akce dýchala i rodinnou atmosférou. Aby z ní vyzařovala pohoda. No a navíc chceme, aby turisté, kteří přijedou, cítili, že jsou na Moravě a v pohostinném prostředí,“ přiblížil Veverka.

Program

Pátek od 21.00 Za sokolovnou – netradiční slovenská cimbálová muzika Banda, od 22.30 – Juniorband

Sobota od 11.00 Za sokolovnou – Michal Nesvadba z Kouzelné školky, od 13.00 – Hradišťan s Jiřím Pavlicou pro děti, od 14.30 – Slavnostní zahájení, od 15.00 – průvod městem s dechovou hudbou, od 17.00 – Nebeská muzika ze Slovenska, od 18.00 – Spiritual kvintet, od 20.00 – Břeclavan, od 21.00 – Ohňová show, od 21.15 – Moravanka Jana Slabáka

Sobota od 13.00 U sýpky– basové kytary Two basses, od 19.00 – big band z jihu Moravy Big Band, od 21.00 – Synkopy 61, od 22.30 – Medicimbal