Ustřihnout, očistit, zahodit. A to pokud možno rychleji než soupeři. Mezi sloupky ve vinohradě u Velkých Bílovic se to hemží mladými i zkušenými vinohradníky s nůžkami, kteří přijeli poměřit síly s kolegy nejen z Břeclavska v řezu révy vinné.

„Jsem tady už asi popáté, pokaždé je to skvělá zábava. Jezdíme sem celý kolektiv,“ říká střihačka Helena Jochmanová ze Sokolnic u Brna. „Akorát dneska je docela zima. Doteď jsem se zahřívala čajem, ale už musím na start. Ještěže mám rukavice,“ mne si prokřehlé prsty těsně před začátkem soutěže v kategorii Elite.

Zkušené prsty po paměti znají každý pohyb. Všichni závodníci stříhají jako o život. Přesto se některým nedaří tak, jak by chtěli. Majitele vinice Stanislava Mádla to ale příliš netíží. Svěřit své „dítě“ do rukou více než čtyřicítce střihačů se nebojí.

„Máme dost. I kdyby někdo něco pokazil, tak pár hlav se v těch dvaceti hektarech úplně ztratí,“ směje se. „Svou vinici jsem nabídl do soutěže, protože se znám s pořadatelem. Tak dlouho jsme se vídali, až mě požádal, jestli by se letos soutěž nemohla konat tady,“ prozrazuje Mádl.

Soutěž vznikla před pěti lety jako recese. Časem ale nabyla na vážnosti. „Velké Bílovice jsou největší vinařská obec, proto tady. A také tady máme sídlo,“ vysvětluje pořadatel Richard Stávek z časopisu Vinařský obzor. „Navíc vinice je hned u cesty, takže se sem každý snadno dostane,“ doplňuje.

Stop! A je tu konec. Vinohradníci už se nemusejí snažit předehnat kolegu z vedlejšího řádku. Jejich osud jdou právě zpečetit porotci. Jejich očím neunikne sebemenší chybička. „Tady to zastřihl úplně špatně,“ shodují se u jednoho ze soutěžících. Záleží totiž na každém bodě.

„Nejdůležitější ze všeho je dodržet tvar vinice. Tato je mladá, vysadili ji asi před pěti lety, takže réví je vyrovnané a všechno je ideální pro střih. Pak se také díváme na čistotu řezu,“ vysvětluje pravidla soutěže jeden z porotců Vladimír Peřina. „Za správně střiženou a očištěnou hlavu dostává soutěžící pět bodů. Když je něco v nepořádku, musíme trestné body strhnout,“ dodává.

Zvítězit může jen jeden. Tím nejlepším v kategorii Junior se tentokrát stal Miloslav Matocha z Milovic. Ve vyšší kategorii Elite se na stupeň nejvyšší postavil Marek Pšovský z Prušánek. Mohl být nadmíru spokojený. Domů si odvezl nejen roční předplatné Vinařského obzoru, ale také vinohradnické potřeby za tisíce.