Čtyři maminky sedí na židlích ve velkobílovické obřadní síni. V náručí svírají své ratolesti. Za nimi přihlížejí pyšní tatínci. „Narodilo se vám děťátko. Přišlo na svět z lásky a věřím, že se stejnou láskou a starostlivostí budete i vychovávat. Dnes jste naplnění citem otcovské a mateřské lásky, když přicházíte se svým dítětem v náručí a přinášíte je k slavnostnímu uvítání do života,“ říká starostka města. Byť z toho v plenkách obalení hlavní aktéři ještě nemají rozum, za několik let se budou s rodiči usmívat nad fotkami či videem. Vítání občánků je pro všechny zúčastněné krásnou slavností, která mnohde zažívá revoluci. Někteří lidé na ni ale neslyší.

„Myslím si, že je lepší přivítat to malé do obce. Nechávala jsem i tyhle dva, tak proč ne i třetího. Mají to moc pěkně udělané,“ pochvalovala si po slavnosti s malým hochem v náručí a dvěma dalšími syny po boku maminka Alena Sýkorová.

Je na každém, jak se rozhodne

„Je to na individuálním posouzení. Někdo přijde, někdo nepřijde. Někteří lidé říkají, že jednou dítě pokřtili v kostele, takže nemají důvod jít na radnici. Další rodiče to zase berou jako takové pěkné uvítání,“ vysvětluje starostka Velkých Bílovic Marie Vlková.

V době vlády komunismu brali lidé tuto slavnost takřka jako samozřejmost. Až povinnosti padly a skončila doba jakési loajality, lidé mají možnost volby.

Vlková se rodičům vždy snaží vysvětlit, že vůbec nevadí, zda je dítě pokřtěné, či není. „I v knize bratří Mrštíků Rok na vsi starosta přišel jako první a dal cosi dítěti do vínku. Svůj projev obvykle končíval slovy: Vyrůstej do síly, vyrůstej do krásy, vyrůstej k radosti všech. Vkládáme do tebe velké naděje,“ popisuje starostka někdejší zvyky.

Vítání občánků se ve Velkých Bílovicích koná zpravidla třikrát za rok. Scénář je stále stejný. Nastrojení rodiče, příbuzenstvo, kamarádi, známí, děti, ti všichni prožívají slavnostní chvilky na radnici s malým miminkem. Aktéry nemusí být nutně prckové, kteří před několika týdny přišli na svět. Podle Vlkové je možné tímto způsobem přivítat i o něco starší děti.

Peníze jako motivace

Aby tradice neskončila, vedení některých vesnicí či měst motivují rodiče peněžními dary. Jako například v Kobylí. Obec věnuje za narozené dítě tři tisíce korun. Velkobílovičtí mají ovšem více narozených dětí, což by se tím pádem i více promítlo do rozpočtu. Podobný postup se proto nesetkal s pochopením většiny radních a zastupitelů.

„Dary dětem jsme u nás trochu obměnili, aby to pořád nebylo stejné. Ze začátku jsme dávali plyšové hračky a vkladové certifikáty. To se příliš neosvědčilo. Zvolili jsme proto knížky, tedy naučnou věc, která by měla být dítěti jakýmsi prvním průvodcem,“ vylíčila starostka Velkých Bílovic. Jako druhý dárek tam dostane uvítaný občánek zlatou destičku s věnováním, kde je vyryto jeho jméno a datum narození.

Velkobílovičtí zažívají s vítáním občánků malou revoluci. V posledních šesti či sedmi letech tam přivítali třeba osm dětí za rok. Loni už to bylo dvanáct. „Letos máme prvních pět. Jedna maminka se nám na poslední chvíli omluvila. Na červenec už máme další tři. Těch osm asi letos překonáme,“ poukázala Vlková.

Nemají školku, proto nevítají

Ne všude vítání občánků přetrvalo. Na Břeclavsku se najdou obce, kde tradici nedodržují. Třeba v Dolních Věstonicích. Důvodem ovšem není nezájem lidí. „Rodiče by o vítání stáli, ale nemáme v obci mateřskou školu. Navíc se rozpadlo občanské sdružení a učitelé nemají snahu děti na tuto akci připravovat.“ popsala tamní místostarostka Stanislava Nedbálková.

V Popicích při narození dítěte osloví občanské sdružení rodiče novorozence a nabídne jim možnost přivítání na radnici. „Pokud mají rodiče zájem, domluví si termín vítání. Funguje to pro každé miminko jednotlivě. Občánky přivítá předseda občanského sdružení, zarecitují děti základní školy a zazpívá pěvecký sbor. Děti nakonec dostanou upomínkový dáreček a rodiče se podepíší do pamětní knihy,“ popsala postup vítání popická matrikářka Marta Pezlarová.

Oslovené maminky mají jasno. „Určitě budeme vítat. Je to pěkná tradice. Nemám s tím zatím žádnou zkušenost, ale věřím že to s Kristýnkou zvládneme bez problémů a moc se na to těšíme,“ svěřila se v břeclavské porodnici novopečená maminka Kristýna Komosná z Dolních Dunajovic.

„Jsem sice z Tvrdonic, ale dceru Viktorku budeme vítat v Břeclavi. Tradice je to pěkná, ale dělám to spíš proto, že jsem pověrčivá. Po vítání bude dcerka ještě pokřtěná v kostele,“ uvedla Zuzana Hudeblová.

Autoři: JIŘÍ ŠEVČÍK
KATEŘINA HÜBNEROVÁ