Okolí Drnholce by do několika let mohla lemovat řada obřích vrtulí. Projekt ovšem uvízl na nedostatečné kapacitě elektrické sítě, kterou má být energie získaná z větru odváděna. Investorská společnost e3 větrná energie svůj záměr přesto nevzdává.

„Větrný park by měl stát dva kilometry za Drnholcem směrem na Litobratřice. Chtěli bychom tady postavit sedmnáct větrných elektráren. Na každou z nich bude potřeba investice kolem osmdesáti miliónů korun,“ sdělil manažer firmy Jan Bartolčic.

Drnholečtí projekt předběžně podpořili. „Výstavbu elektráren jsme schválili zastupitelstvu. Stavbu ale musí odsouhlasit ještě kraj, který ale není projektům větrných elektráren obvykle příliš nakloněný,“ nechal se slyšet starosta městyse Josef Čápek. O projektu se v Drnholci mluví už půl roku. Na investici se ale městys podílet nebude.

Soukromá firma už má přesně vytipované pozemky, na nichž by měly obří vrtule stát. Přestože je výstavba větrného parku zatím teprve ve fázi schvalování žádostí, investor už oslovil společnost E–ON Distribuce, zda by měla zájem o vykupování elektrické energie získané z větru. A narazil na nečekané potíže.
„Problém je v tom, že elektrická síť musí zvládat kapacitu, kterou větrné elektrárny v této oblasti vyrobí. Výkon plánovaných elektráren už ale nelze do stávající sítě připojit,“ laicky vysvětlil mluvčí společnosti E–ON Distribuce Vladimír Vácha.

Problém s přetíženou sítí by se podle něj dal vyřešit tím, že by v regionu vyrostla nová trafostanice. „Mohl by ji vybudovat i investor větrného parku. V takovém případě se na něj ale přesouvá i zodpovědnost za její provoz a servis. Druhou možností je, že trafostanici postaví naše firma,“ uvedl mluvčí.
Také on ale potvrdil, že okolí Drnholce je pro stavbu větrných elektráren velmi vhodné. Lokalita totiž splňuje základní požadavek, a to potřebnou rychlost větru. „Takových oblastí je v České republice jen několik,“ přiznal Vácha…

 

Více v Břeclavském deníku v úterý 16. října