„V tuto chvíli zpracováváme tak zvaný management plán Lednicko-valtického areálu. Ten je nutný k tomu, aby areál zůstal zapsaný na seznamu Unesca,“ přiznal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Horák na poradě starostů Břeclavska.
Pod nic neříkajícím názvem se skrývá strategie, jakým směrem se bude areál v budoucnu rozvíjet. „Mapuje území a stanoví omezení některých činností v areálu. Vytyčuje priority dalšího rozvoje,“ popisuje smysl plánu krajská radní Anna Procházková.

Plán měla komise, která zapsání Lednicko-valtického areálu posuzovala, dostat už před deseti lety. Tenkrát se to ale jednoduše nestihlo. „Naštěstí neexistují žádné sankce, takže můžeme plán doložit zpětně,“ dodala Procházková.

Na Lednicko-valtický areál se podle ní skutečně zapomíná. Poté, co přestaly fungovat okresní úřady, zůstal areál tak trochu bezprizorní. „Po deseti letech stále nemáme žádného gestora Lednicko-valtického areálu. Starají se o něj nejrůznější ministerstva. Je v tom chaos a nás to unavuje,“ stěžuje si starosta Břeclavi Dymo Piškula. Podle něj by mohl převzítu tuto roli kraj.

Hejtmana Stanislava Juránka však tato myšlenka nenadchla. „Kraj není ideální. Znamenalo by to přesun z velkého rozpočtu na malý. A klíčové je to, aby do areálu tekly finanční prostředky,“ uvedl s tím, že bude prosazovat, aby se gestorem stalo některé z ministerstev.