„Svolali jsme mimořádné zasedání, abychom si upřesnili úkoly, kterými by republika mohla přispět k vyřešení zborcení tří sklepů v části sklepní kolonie Kraví hora. Schválili jsme heslo, pod kterým půjdeme do řešení těchto problémů: Hlavu vzhůru, furt se jde dál,“ sdělil kravihorský prezident Václav Petrásek.

Kravihorská vláda přitom na zasedání rozhodla o pomoci. Chce podporovat a podílet se na co nejrychlejším odstranění příčiny zborcení sklepů. Dokončí také plánky úseku ohrožených sklepů. „Chceme zřídit účet oprav, do kterého by každý vinař vložil tisíc korun,“ doplnil Petrásek.

V době oprav důsledků havárie se vláda pokusí prosadit zákaz vjezdu aut do sklepních uliček. Bude také po vinařích vyžadovat zatravnění stráně nad sklepy. „Všechny sklepy musí vinaři zaklenout. Prověří to kontrolní skupina, kterou k tomuto účelu zřídíme,“ řekl prezident. Skupina bude mít na starosti také inventarizaci studní na dešťovou vodu a septiků v „horním frejdu“.

Kravihorci se navíc rozhodli postiženým vinařům pomoci také peněžně. Po celý letošní rok budou na všech republikových akcích pořádat doborvolnou sbírku. Zajdou ale ještě dál. „Oslovíme známé osobnosti, tisk, rozhlas i televizi, aby nám s propagací našeho problému pomohli.

Vedení recesistické vinařské republiky také slíbilo, že bude po své linii zajišťovat peníze z dotací na likvidaci havárie. Pomoci by také mělo natažení dešťové kanalizace v „horním a dolním frejdu“.