Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou naleznete ZDE

Od roku 2002, kdy převzali žezlo, se ovšem zaměřují výhradně na výrobu přívlastkových a jakostních vín. Současná produkce se pohybuje okolo pětačtyřiceti tisíc lahví. Na téměř dvanácti hektarech vinic se Moravčíkovi zaměřují na širší sortiment pětadvaceti odrůd, mezi nimiž z osmdesáti procent dominují bílá vína, zejména pak Ryzlink vlašský a Pálava. Před rokem začali i s výrobou sektů tradiční metodou kvašeno v lahvi z odrůdy Ryzlink vlašský.

Oba bratři jsou dosud svobodní. Sedmadvacetiletý Miroslav loni úspěšně složil státní zkoušku na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě v oboru vinař, vinohradník. Ve firmě se věnuje hlavně práci na vinici. Devětadvacetiletý Vladislav, který odpovídal na otázky Břeclavského deníku, má na starosti komunikaci s úřady a obchodními partnery. Zbytek času pak tráví společně s bratrem ve sklepním hospodářství.

Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostali?
K vinařství nás přivedl již v mladém věku náš otec, když s námi věci ve sklepě i na vinici vždy probíral. Když přišel věk dospělosti, veškerou zodpovědnost převedl na nás. Oba jsme si založili každý svoji firmu a začali spolupracovat pod jednou značkou.

V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
Základem je vhodné postavení vinic. A také výběry vhodných odrůd pro danou lokalitu s šetrným přístupem ošetření a práce ve vinici s neméně důležitou návazností šetrného zpracování vyrobené suroviny.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinař bezvýhradně řídíte?
Nejdůležitějším aspektem není dosažení co nejvyšší cukernatosti, ale ideální poměr mezi cukernatostí a kyselinou pro výrobu různých variant vín. Hlavním cílem je spokojený zákazník.

Kolik vína denně obvykle vypijete?
Vše je odvislé od období, ve kterém se vinař právě nachází. Například při vinobraní je potřeba chutnat ve sklepě denně. Ale jinak si rádi dáme nejednu sklenku dobrého vína s našimi kamarády – vinaři z okolí Pálavy.

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažili?
Při skleničce dobrého vína zažijete vždy jen ten nejkrásnější okamžik. Ale i chvíle horší k vinařské práci patří a měly by nás spíše upozornit, co udělat lépe. Vždyť přece chybami se člověk léta učí.

Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Asi největší radost nám udělal Ryzlink vlašský, výběr z cibéb, ročník 2008, který mimo jiná ocenění získal velkou zlatou medaili a národního šampióna za Českou republiku loni v Izraeli.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastánci moderních metod a nově vyšlechtěných odrůd?
Jelikož jsme mladé vinařství, tak spíše inklinujeme k modernějším metodám. Základem je zejména rychlé zpracování hroznů s minimální oxidací. Co se týká odrůd, jsme spíše nakloněni těm tradičním a již dříve vyzkoušeným.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
My si vážíme všech dobrých vinařů, kteří svou práci dělají poctivě. Bylo by nefér, kdybychom jmenovali jenom některé z nich. Jako vinaři bychom se neměli brát jako konkurenti, ale naopak jako kamarádi. A vzájemně si radit, abychom zákazníkům dokázali, že Pálavská bílá vína patří mezi špičku na světě.

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si své nástupce?
Zatím jsme oba ještě dost mladí na to, abychom mohli dobudovat pevný základ našeho vinařství a připravili ho tak pro naše potomky.

close zoom_in Doporučení: víno pro dnešní večer
K nynějším mrazivým večerům doporučujeme Ryzlink vlašský, výběr z hroznů, ročník 2008, který ve vhodný k sladkému pamlsku – například zbytkům vánočního cukroví. Ve vůni se snoubí aroma rozinek a medu s kořenitými dezertními tóny. Dokrášlena je ledovou připáleninkou a jemnou vůní karamelu. Dezertní chuť kandovaného ovoce je dokreslena medovými plástvemi. Celé víno působí noblesně a je typickým zástupcem této odrůdy z vápenité Pálavy. Vladislav Moravčík
Máte tip na vinaře, kterého bychom měli představit? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz