Poprvé se na obrazovce objeví ve čtvrtek o půl desáté večer. „Pálava byla vyhlášená za chráněnou krajinnou oblast především pro svůj jedinečný krajinný ráz a unikátní přírodní podmínky. Nachází se zde mnoho vzácných teplomilných druhů rostlin a živočichů, jež tady vytvářejí nejpočetnější populace nebo se na území České republiky dokonce nikde jinde nevyskytují," stojí v upoutávce na večerní pořad.

Na tom spolupracoval také Jiří Matuška z Chráněné krajinné oblasti Pálava. Se štábem se vydal do terénu už před více než rokem. „Z fauny a flory natočili to, co byli schopni zachytit, především tedy bezobratlé, jako je strašník a kudlanka nábožná," říkal tehdy Matuška. Blížící se premiéra má třicet minut. Kromě herce Miroslava Vladyky v dokumentu účinkují i osobnosti pálavské oblasti. Historický podtext území komentuje mikulovská výtvarnice Sylva Chludilová, která se rovněž zajímá o židovskou kulturu a stará se o vzácný židovský hřbitov. V části dokumentu se představí i biovinař Josef Aberle

Pálava se stala v roce 2003 součástí biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava.

OpakováníKdo nestihne čtvrteční premiéru, má šanci díl věnovaný Pálavě zhlédnout v sobotu o půl šesté ráno nebo v pondělí v deset hodin dopoledne. Obě reprízy budou na kanálu ČT2.