Na posledním zasedání v Břeclavi se proti vyslovil například komunista Leopold Levák. Kolegům v zastupitelstvu navíc předložil návrh, aby ve městě visely vlajky všech zemí, kde došlo k porušení lidských práv. „Dal jsem jim to v dostatečném předstihu, každý si na to mohl udělat názor… Co se týká vyvěšování vlajek, je přesně stanovené, kdy a jaká se má na budově městského úřadu vyvěsit. Tuto akci nepodpořím, protože si myslím, že práce radnice má být trochu jiná," sdělil Levák před zastupiteli.

Místostarosta okresního města Luboš Krátký pokládá Levákova slova spíše za řečnický návrh, než skutečný nápad. „V praxi si to nedokážu představit. Komunističtí zastupitelé s tím mají problém vždy. U ostatních to naopak problematické není. Jsem přesvědčený, že je potřeba takové věci připomínat. A tibetská vlajka je tím symbolem," reagoval Krátký (ODS).

Své zástupce mají komunisté také v Mikulově. Podle tamního starosty Rostislava Koštiala je ale symbol Tibetu ve městě již samozřejmostí. „Vlajku vyvěšujeme už dlouhá léta a žádné diskuze se kolem toho v podstatě nevedou. I když se, jak říkám, objevuje plíživá bolševizace, v tomto případě nejde o komunismus. Jde o svobodu národa. Pokud se KSČM profiluje jako demokratická strana, neměla by s tím mít problém," říkal Koštial (ODS).

I jinde

Podporu Tibetu vyjádří také v dalších městech a obcích. Podle seznamu, zveřejněného na webových stránkách věnovaných již tradičnímu aktu, jsou mezi nimi Horní Bojanovice, Hustopeče, Kobylí, Mikulov, Pasohlávky, Pohořelice, Rakvice a Velké Bílovice.

Stejně jako v Břeclavi, také v dalších zastupitelstvech jsou názory rozdílné. Proti proudu jde třeba velkobílovický radní Michal Tetur (Nová Volba). Na schvalování vyvěšení vlajky se podle svých slov nepodílel kvůli nemoci. Ruku by při hlasování ale nechal dole. „Nejsem zastáncem těchto akcí," poznamenal Tetur. Proč ale říct nedokázal.

Naopak jednoznačně se shodli v Lednici: vyvěšení vlajky zamítli. „Všichni jsme se shodli na tom, že nejde o systémový krok. Osobně chápu, že je této věci věnována velká pozornost. Jistě by se ale našlo více situací, které by si ji zasloužily rovněž. Nedomníváme se, že bychom se v těchto věcech orientovali natolik, že bychom na to měli názor, jehož vyjádřením bychom se chtěli zapojit do nějaké kampaně," oznámil první muž Lednice Libor Kabát (nezávislý).

V Břeclavi se v souvislosti s touto akcí v minulosti objevila také vlajka Číny. Visela na budově jedné z tamních realitních kanceláří. Zda zavlaje i letos, není jasné. „Nebudu se o tom bavit," řekl pouze jednatel společnosti Blažej Damborský. 

Co je důvodem?Při protičínském povstání ve Lhase zemřelo v roce 1959 přibližně osmdesát tisíc Tibeťanů. Další ze země utekli. Příčinou odporu bylo omezování základních lidských práv, svévolné zatýkání a věznění, mučení a zabíjení Tibeťanů a tibetských mnichů. Stejně jako obava o život dalajlamy, který uprchl do indické Dharamasaly.