„Neustále se zabývám tím, kam s nimi. Kaktusů je skutečně moc a na zahradě má všechno své místo. Pěstovat takové množství rostlin není jen tak,“ říká mladý sběratel.

Zpočátku měl kolem dvaceti kaktusů. „Maminka je se mnou pozorovala a nikdo nebyl proti. Léty jich přibylo a rodina má na můj koníček trochu jiný pohled. V zimě je zabraný celý sklep, garáž, kolárna a snad všechny parapety, které máme,“ popisuje, kde všude sukulenty má.

Aby měly jeho kaktusy dobré podmínky pro růst, musí rostlinám zajistit vhodné osvětlení, úkryt před deštěm a podobně. Nejlepší varianta, kterou zvolil, bylo jejich umístění pod přístřešek tvořený průhledným plastem, podepřený vhodnou konstrukcí.

Jak Vlček říká, byť jde o náročný koníček, neměnil by. „Pořád mě něco žene za novými, neznámými druhy. Každá rostlina pak pro mě představuje nějakou vzpomínku a mám k ní citový vztah,“ svěřuje se člen břeclavského klubu kaktusářů.

V oblibě má hlavně kaktusy z Bolívie. Upozorňuje, že jsou neobyčejně pestré v hustotě otrnění a mají zářivě barevnou škálu květů. „Jsou to především rody Lobivia, jim podobný rod Echinopsis, Sulcorebutia a Rebutia. Lobívie jsou velmi variabilní v hustotě a tloušťce trnů, v barvě květů a tvaru stonku. Oblíbil jsem si je proto, že na čerstvém vzduchu a na plném slunci rostlinám narůstá velmi husté a dlouhé otrnění. Tvoří mnoho květů a myslím si, že tak by měl správný kaktus vypadat,“ uvádí.

A jak je to s cenou kaktusů? „Když člověk ví, kde rostliny koupit, tak drahé nejsou. Potom záleží, kolik si jich pořídíte. V květinářství jsou předražené a většinou vytáhlé z nedostatku světla. Na výstavě se klidně dají sehnat rostliny, které mají pět centimetrů v průměru a stojí kolem dvaceti korun,“ říká Vlček.

Drahá sbírka

Záleží také na tom, o jaký druh jde. Nová rarita může podle mladého kaktusáře stát i sto korun a má jeden až dva centimetry v průměru. „Na kolik mě vyšla moje sbírka, nechci ani pomyslet. Za téměř všechny své peníze jsem si vždy koupil nějaký kaktus. Za ty roky to odhaduji na pár desítek tisíc korun,“ vypočítává.

Při růstu kaktusů podle něho záleží na mnoha faktorech. „Pokud má plné slunce, nepravidelnou vydatnou zálivku dešťovou vodou a čerstvý vzduch, roste poměrně rychle. Za rok dospělý kaktus vyroste v průměru i výšce o centimetr,“ uvádí mladík. Má to štěstí, že jeho soused je také kaktusář. O své zálibě s ním může přes plot debatovat skoro každý den.