Manželé Jana a Erich Buchingerovi jich v Úvalech chovají hned šest. Nejstarší fence je už deset let. Vlkodavi se v průměru dožívají pěti let a tak jde o zkušenou veteránku.

„O víkendech je u nás plno. Pořád k nám někdo jezdí. Hlavně když máme štěňátka. Odchovali jsme už pět vrhů. Jednou nám dokonce rodily dvě feny najednou. Když se štěňata narodí, beru si v práci dovolenou. První měsíc je to ale v podstatě čtyřiadvacetihodinová služba,“ vypráví majitelka chovatelské stanice.

Se štěňaty jí pomáhá manžel, který ale jezdí za prací do Rakouska. Tam ostatně pracuje i paní Jana jako uklízečka. To, že nemá pevnou pracovní dobu, jí umožňuje věnovat se přes den čtyřnohým miláčkům.

„Původně jsme bydleli v Rakousku. Měli jsme tam krásný byt, ale nesměli jsjsme v něm mít domácí zvířata. Vadilo mi to. Chtěla jsem si pořídit psa. Proto jsme se přestěhovali do rodinného domku do Úval,“ popisuje chovatelka.

Kromě šesti vlkodavů chovají u Valtic i tři ovce. Původně ale uvažovali o dobrmanovi z útulku. „Naše známá má chovnou stanici. Jeli jsme se tam podívat a až na místě jsme zjistili, že jde o vlkodava. Hned jsme si ho zamilovali. A protože bylo právě před Vánoci, odvezli jsme si ho domů,“ vzpomíná Buchingerová.

Aby mu nebylo smutno, pořídili si ještě druhého. A postupně se z toho stala životní láska, které manželé obětují nejen svůj volný čas, ale i velkou část rodinného rozpočtu. „Největší položkou je překvapivě benzín. Jezdíme totiž se psi na výstavy i do zahraničí,“ vysvětluje. Manželé s šesticí vlkodavů vyrážejí i na dovolenou do Chorvatska. Naloží je jednodušše do dodávky.