Hlavním důvodem její cesty však bylo dokázat, že spřátelená města ve všech oblastech prohlubují podstatu memoranda o přátelství a spolupráci, kterou tehdy na Moravě podepsali. V Sáenz Peňa, na jehož založení se před téměř sty lety podíleli také rodáci z Velkých Bílovic, došlo navíc k další dohodě.

„Sáenz Peňa chystá na příští rok oslavy stého výročí založení. Jedním ze zakladatelů města byl i velkobílovický rodák Petr Šašlata. Při této příležitosti jsme slíbili, že Velké Bílovice jako partnerské město pomohou k uspořádání výstavy v tamním Českém domě,“ přináší Vlková horké novinky z daleké Argentiny.

Jak dodala, některé exponáty z Moravy a Velkých Bílovic už svoje místo v Českém domě našly. „Nejsou však uspořádané chronologicky tak, jak šel vývoj. Spolek Unión Checoslovaca tedy čerpal jen z toho, co si s sebou z rodné země krajané přivezli,“ podotýká starostka a přidává hned několik příkladů.

„Jsou tam zhruba dvě knihovny plné českých knih, které ale opět narážejí na to, že nejsou časově zařazené. Totéž s velkobílovickými kroji. Poslali jim jich hned třináct i s manuálem, jak se mají oblékat. Dohodli jsme se, že jim s výstavou pomůžeme a že dodáme další exponáty. To aby mělo muzeum ucelenost a aby jej mohli slavnostně otevřít k oslavám výročí,“ vysvětluje sympatická starostka, jíž mile překvapilo, když je několik argentinských děvčat uvítalo ve velkobílovicích krojích chlebem a solí.

V Sáenz Peňa se také natrvalo usídlí i putovní výstava, jejíž zahájení by měly hostit právě Velké Bílovice. „Měla by vyprávět o životě krajanů, jejich rodinách v Argentině a České republice a o jejich propojení. Z našeho města by měla jet do Mimoně, kde má sídlo občanské sdružení Chaco Checo a konečně do muzea v Sáenz Peňa,“ vypočítává Vlková.

Argentina, její příroda a především stotisícové město v provincii Chaco ji velmi zaujaly. „Měla jsem strach, co a jak bude, protože tři týdny jsou přece dlouhá doba. Jen tři dny jsme ale strávili cestou tam. Jen z Buenos Aires do Presidencia Roque Sáenz Peňa jsme jeli autobusem šestnáct hodin,“ vzpomíná Vlková a přihazuje hned další historku.

„Vzdálenosti jsou tam obrovské. Pan starosta třeba řekl, že pojedeme k obědu na čakru pana Juráska, jež leží nedaleko čakry pan Černého, který má předky ve Velkých Bílovicích. Hned z toho bylo 315 kilometrů. Silnice jsou tam naštěstí rovné, takže cesta rychle utíká. Za dvě tři hodiny jsme to sjeli. Sem tam jsme měli i zastávku. Třeba v rezervaci, kde padaly meteority,“ popisuje žena, která vévodí velkobílovické radnici.

A co že ji na Argentině nejvíce překvapilo? „Je to hodně divoká země. Aniž bych ji chtěla hanět, není na tom dobře s životní úrovní a čistotou měst,“ zamýšlí se starostka.

Proto velmi pozitivně vnímala, jak čisté bylo město Sáenz Peňa oproti ostatním. „Poznamenala jsem, jestli umetali kvůli nám. Řekli mi, že to dělají už dva roky. A to od doby, co se pan starosta vrátil z Velkých Bílovic,“ směje se Vlková, která by si naopak od Argentinců převzala otevřenost, srdečnost, to, že si nezávidí a mají k sobě jako lidé velmi blízko.

Češi v Argentině

Nejvíce Čechů se do Argentiny přestěhovalo ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Zemědělci z Moravy původně mířili do Texasu. Nicméně se později, v roce 1913, usadili v argentinské provincii Chaco. Češi, mezi nimiž bylo hned šestatřicet lidí rodáků z Velkých Bílovic, tam založili město Presidencia Roque Sáenz Peňa. Po zkušenostech z Texasu se rozhodli pěstovat bavlnu a stali se váženými odborníky. Zakládali také krajanská sdružení. A to třeba TJ Sokol Presidencia Roque Sáenz Peňa, Unión Checoslovaca, která působí přímo v Sáenz Peňa, či Club deportivo Morava. Města Velké Bílovice a severoargentinské Sáenz Peňa jsou partnery od prvního října 2009. Tedy od doby, kdy jejich starostové podepsali v Habánských sklepech dohodu o přátelství a spolupráci v řadě oblastí.