Voda nad zlato, platí od Nového roku na Břeclavsku. Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav totiž zvedla cenu stočného o tři koruny šedesát za kubík. Za poslední čtyři roky se jedná o vůbec nejvýraznější cenový skok.

„To je lumpárna na lumpárnu, co se dnes děje. Nikomu nic nepřidají a pořád se jenom zdražuje,“ rozčiloval se už dříve nad ohlášeným zdražováním důchodce Miroslav Popovský ze Sedlece. Jak přiznal, zase tolik vody doma nespotřebují. „Ale každé zdražení se nás dotkne,“ ví dobře.

Oproti roku 2009 zdražilo stočné z 31,61 korun za kubík na 35,20 korun. Mírně podražilo také vodné, a to z 30,52 korun na 31,90. Břeclavská vodárenská společnost to vysvětluje zejména vysokými náklady spojenými s rekonstrukcí čistíren odpadních vod.

„Jsou to zejména účetní odpisy nově pořízeného majetku a úroky z bankovních úvěrů, což nás dost zatěžuje. V menší míře pak nárůst běžných nákladů,“ zdůvodnil ekonom vodárenské společnosti Pavel Tyc navýšení ceny stočného.

„U vodného pokrýváme meziroční nárůst běžných nákladů na materiál, energie a služby,“ doplnil.
V součtu tak cena vody poskočila z 62,13 korun za kubík na 67,10 korun. Běžná čtyřčlenná rodina s průměrnou spotřebou osmadvacet kubíků vody za rok bude muset letos zaplatit za vodné a stočné zhruba o pět set padesát korun více než v roce 2009.

Hlouběji do peněženky budou mít v roce 2010 také lidé, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájemným. Většina měst i obcí na Břeclavsku totiž přistoupila k jejich navýšení. Například v Břeclavi je nárůst hodně citelný.

„Důvod je jasný – skončilo čtyřleté období, kdy měly obce možnost zvyšovat nájmy. Byla to poslední možnost. Cena se v Břeclavi zvedla z pětatřiceti korun za metr čtvereční na šestapadesát korun. I tak ale stále pokulhává za tržním nájemným, které se pohybuje nad šedesáti korunami,“ uvedl ředitel břeclavské Domovní správy Josef Matúšek.

Plyn naopak většině odběratelů o něco zlevní. Ušetří zejména ti, kteří plyn využívají ve větší míře. „Lidé, kteří plynem i topí a ohřívají vodu, zaplatí na měsíčních splátkách téměř o třicet korun méně. Naopak ti, co plyn používají jen na vaření, připlatí až devatenáct korun,“ uvedl mluvčí Jihomoravské plynárenské Jiří Bezděk.

Průměrná cena plynu ale zůstává na rozdíl od jiných částí republiky na jižní Moravě stejná. „Je to dané zprůměrováním různých cenových kategorií. A také tím, že v roce 2009 zlevnila Jihomoravská plynárenská nejvíc, a to o třináct procent. Proto se teď pokles cen zastavil,“ vysvětlil Bezděk.

Podobně příjemně vypadá výhled také u elektřiny. Klientům společnosti E.ON, která ji dodává zákazníkům na jihu Moravy, se ceny sníží v průměru o 3,92 procenta. Domácnosti tak při platbách za elektřinu ušetří v roce 2010 několik stovek korun.

Naopak smutnou realitou je celorepublikové zdražení benzinu a nafty z důvodu vyšší spotřební daně a DPH.

Bojíte se zdražování v roce 2010?

close zoom_in Karel Rebenda
57 let, nezaměstnaný, Břeclav

Zdražování se vůbec nebojím. Stejně s tím nic nenadělám. Jsem s tím smířený. Nemá cenu ani víc šetřit. Třeba s vodou šetřím už teď. Víc už to ani nejde. A autem jezdím málo. Takže si myslím, že mě ani zdražení benzínu nemůže nijak výrazně zasáhnout. Jezdím hlavně na kole.




close zoom_in Jaroslava Vybíralová
62 et, důchodkyně, Břeclav

Zdražování se bojím. Hlavně mě štve zdražování vodného a stočného. Už teď se na to připravujeme, ale s vodou nejde šetřit. Bojím se i zdražování benzínu. Auto máme, ale používáme ho jen tehdy, když ho nutně potřebujeme. Kam můžeme, tam jdeme většinou pěšky.




close zoom_in Josef Novosad
43 let, sanitář, Tvrdonice

Člověk má vždycky ze zdražování obavy. Já jsem samoživitel a mám doma dvě děti, takže s tím problémy mít budu. Už teď šetříme, kde se dá. Ale třeba vody mnoho neušetříme, koupat se prostě musíme. Nezbývá mi nic jiného, než se s tím smířit a přizpůsobit se.

MICHAL ŠUPÁLEK
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU