O čtyři koruny více zaplatí lidé na Břeclavsku za vodné a stočné v příštím roce. Za kubík bude potřeba vytáhnout z peněženky 86 korun. Nový ceník již zveřejnila společnost Vodovody a kanalizace Břeclav (VaK). Za posledních pět let se součet obou položek navýšil o šestnáct korun. Ve srovnání s okresy na jižní Moravě patří Břeclavsko k těm dražším.
Například Břeclavanku Petru Radkovičovou však informace nechala klidnou. „Dozvídám se o tom až teď, ale netrápí mě to. Účty za vodu jsme měli v posledních dvou letech stejné," komentovala žena změny v ceníku vodárenské společnosti.
Ta si letos účtuje 39,33 korun za vodné a 43,34 korun za stočné. V novém roce se přes čtyřicetikorunovou hranici přehoupnou už obě ceny. Promítají se v nich náklady na opravy a modernizace technického zařízení. Podle předsedy představenstva VaKu Jaroslava Parolka ovlivňuje výslednou cenu i snižování odběru vody.
Srovnání pěti let
vodné / stočné
- 2015: 40,94 Kč / 45,08 Kč
- 2014: 39,33 Kč / 43,34 Kč
- 2013: 36,51 Kč / 42,81 Kč
- 2012: 35,91 Kč / 40,81 Kč
- 2011: 34,65 Kč / 35,20 Kč
Stejně jako další společnosti v kraji i Vodovody a kanalizace Břeclav jsou vázané velkou dotací z Evropské unie. Je jedním z faktorů, s nímž souvisí navyšování vodného a stočného. A míra zisku? „Necháváme ji na úrovni z minulých let. Je minimální," doplnil Parolek.
Už méně nadšený je z nárůstu Hustopečan Radek Hrdina. S pětičlennou rodinou zaplatí za vodu ročně kolem dvanácti tisíc korun. „V dnešní době si mohu vybrat dodavatele elektřiny, plynu, ale vody nikoliv. Jedinou možností je vrt na zahradě, což nyní nemám. Zvýšení ceny určitě není pozitivní zprávou, protože jako rodina máme velkou spotřebu. Jde o výraznou finanční zátěž, kterou ale nejsem schopný nijak řešit," reagoval muž.
V celokrajském srovnání je břeclavský region spíše v horních patrech. Nejvíce platí na Blanensku. Konkrétně v tamní obci Lhota Rapotina obyvatele stojí jeden kubík 103 korun. Naopak nejnižší ceny mají v Brně a na Hodonínsku.
Srovnání se sousedním okresem se však vedení břeclavského VaKu brání. Na první pohled oba regiony dělí rozdíl dvaceti korun. „Na Hodonínsku mají dvojsložkovou cenu. Je tak potřeba připočítat nájem vodoměru. Při menším odběru potom vyjde kubík vody dráž," upozornil předseda představenstva. Průměrná cena v České republice se pak pohybuje kolem 77 korun
Výrazné modernizace se letos dočkala úpravna v Kančí oboře, z níž míří voda do Břeclavi včetně městských částí Charvátská Nová Ves a Poštorná a obcí Ladná a Podivín. Náklady se pohybují okolo tří set milionů korun, z největší části je pokryla evropská dotace. Práce lidé pocítili například omezením dopravy u rušné křižovatky mezi supermarkety v centru okresního města.