„Lidé si zatím nestěžují. Na katastru naší obce leží vody spousta. Máme tady jílové podloží, po kterém voda steče do nížin a tam se dlouho drží. Není to věc rozhodně neobvyklá, lidé to tady znají,“ vysvětlila důvod problémů ve vinohradech v Hlohovci tamní starostka Jana Vlková. Jak dodala, hladina spodní vody je po dlouhé zimě a po deštích opravdu vysoko, což může být problém.

„Stejně se musí počkat, až půda vyschne. Bohužel s tím nic jiného neuděláme,“ zamyslela se Vlková, která je však ráda, že se voda naštěstí nedrží i na polích, kde by ztráty mohly být ještě větší než ve vinicích. „Tam by to totiž podle mého plodiny zničilo úplně,“ byla přesvědčená.

„Vypadá to, že škody na vinici letos po deštích budou. Protože hlavičky révy, které jsou zatopené, se asi udusí a uhynou. Voda nám stojí asi na třiceti arech z celkových šedesáti hektarů, na kterých máme vinohrady. Ke všemu je to tramín, což je velká ztráta,“ popsal nešťastnou situaci v Hlohovci jednatel společnosti Santek Leopold Vlk s tím, že o ztrátách bude moci mluvit až později. Podle toho, jestli se rostliny vzpamatují nebo ne.

Na vinařské trati U Hájku, na které společnost hospodaří, byl kdysi drenážní systém, který vodu z vinic po deštích odváděl do blízkého rybníka. „Jenže dlouho jej nikdo neudržoval a asi zarostl kořeny, takže nefunguje,“ byl zklamaný Vlk.

Teď se rozhoduje, jak pokračovat dál. Nechce totiž jen sedět a dívat se, jak réva odchází. „Přemýšlel jsem, že si někde vypůjčím malé hasičské čerpadlo. A přes silnici bych zkusil vodu odčerpávat. Musím se ale zeptat, kde bych ho mohl sehnat. Třeba mi poradí zahradníci z lednického zámeckého parku. Nevím, jak moc to půjde, třeba aspoň trochu. Chci mít hlavně pocit, že jsem pro záchranu vína něco udělal,“ zamyslel se nad možnostmi jednatel Santeku. Podobné problémy má však v Hlohovci i řada dalších vinařů.