Každý obyvatel Břeclavska bude muset od nového roku sáhnout hlouběji do své kapsy. Za pitnou vodu totiž zaplatí ročně asi o dvaaosmdesát korun víc. „Vodu musíme zdražit. Je to výsledek opětovného zvyšování cen vstupů, především elektrické energie a chemikálií, které jsou potřeba k čištění vody. Museli jsme také počítat s nárůstem nákladů souvisejících s rekonstruovanými a převzatými vodovody a kanalizacemi,“ snažil se vysvětlit důvody zdražování ekonomický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Pavel Tyc.

Lidé si tak od ledna připlatí na vodném i stočném o korunu a devět haléřů za kubík vody. Letos za něj dohromady zaplatili padesát devět korun a devadesát pět haléřů. Za necelý měsíc už to bude dvaašedesát korun a třináct haléřů.

„Všechny ceny jsou včetně devíti procent daně z přidané hodnoty a jsou jednotné pro všechny odběratele. Nebudeme mimořádně odečítat stavy vodoměrů, ale propočtem rozdělíme odběry do a od prvního ledna,“ doplnila Ilona Ivančicová ze sekretariátu břeclavských Vodovodů a kanalizací.

Lidé z Břeclavska tak budou muset od ledna počítat s nemalými výdaji navíc. „Čtyřčlenná rodina ročně spotřebuje asi sto padesát krychlových metrů vody. V rodinném domku to může samozřejmě kolísat, ale toto je průměr,“ uvedl technický náměstek Vodovodů a kanalizací Břeclav Kamil Kasala.

Průměrná čtyřčlenná rodina si tak za pitnou vodu v příštím roce bude muset připlatit téměř tři sta třicet korun. „Je to hrozné, vůbec si nedovedu představit, že budeme platit za vodu zase víc. Už takto se mi zdá cena hodně vysoká. Teď, když jsme se přestěhovali s přítelem k sobě, to půjde znát ještě daleko víc. Budeme holt muset šetřit, jak a kde to půjde. Ale co třeba důchodci? Ti už nemají z čeho šetřit,“ posteskla si dvaadvacetiletá Lucie Štorová z Břeclavi.

Lidé na Břeclavsku se i přes nepopulární zdražování naštěstí zatím nemusejí obávat nedostatku pitné vody. Podle Jany Laštovičkové z břeclavského pracoviště krajské hygienické stanice mají prakticky veškeré legalizované vodní zdroje parametry pitné vody. „Břeclavsko je na tom v tomto směru dobře. Od roku 1981 se zásobilo devětadevadesát procent lidí z veřejných vodovodů. Globálně je pitné vody málo, ale z hlediska okresu jí zatím nemáme nedostatek,“ řekla před časem Laštovičková.

Zdražování pitné vody
rok    vodné  stočné
2007  27,30   27,83
2008  29,43   30,52
2009  30,52   31,61
* ceník je v korunách a platí pro Vodovody a kanalizace Břeclav