Rýma, zarudnutí kůže, vyrážka a v krajním případě i poškození jater. Sinice trápí jako každoročně i některé vodní nádrže na Břeclavsku. Poslední tropické dny bakterii, jež na přírodních vodních plochách vytváří nevábný nazelenalý povlak, mimořádně svědčí. Lidé přesto na zdravotní rizika nehledí.

„Voda je u nás zelená, na některých místech více a na některých méně. Lidem to sice vadí, ale jelikož máme plno, tak zase asi tak moc ne,“ popisoval situaci provozovatel šakvického kempu Mars Miroslav Hutter.

Nazelenalá louže

Podobně je na tom i přilehlá šakvická pláž. Rekreanty tradičně vyhledávané místo se kvůli sinicím proměnilo v nehezky vypadající nazelenalou louži.
Pocit z ochlazení v mimořádně parném počasí však mnohokrát zvítězí nad zdravým rozumem. „Je to tady katastrofa. Lidi se nekoupou, pláž je totiž hodně zelená. Nicméně teď jsem zde viděla dvě děti, divila jsem se, že jim rodiče něco takového vůbec dovolili,“ vylíčila překvapená starostka Šakvic Milena Brzobohatá.

Mnohdy bezstarostně si počínají i návštěvníci autokempu Apollo. V tamním rybníku je totiž kvalita vody proměnlivá. „Minulý měsíc to bylo špatné, teď je to lepší. Ale lidí jsou různí, někteří si stěžují, jiní to přejdou,“ podotkla Eliška Jeřelová z autokempu Apollo.

Podle Luďky Jančárové z Krajské hygienické stanice Brno není mnohdy chyba jen na straně nedočkavců toužících po osvěžení. Lidé mnohokrát vůbec netuší, nakolik je voda kontaminovaná. „Problém je, že krajská hygienická stanice v pravidelných intervalech monitoruje jen první a druhou lagunu v Pasohlávkách. O ostatní se nestaráme. Je na provozovatelích, aby návštěvníky upozornili,“ zdůraznila.

To potvrzuje i správce autokempu Merkur a místostarosta Pasohlávek Jan Duda. „My jsme jako rekreační středisko o rozbory požádali. Vím, že na ostatních místech sice nějaká měření vody provádějí, ale nezveřejňují je,“ vysvětloval. Právě nejnovější výsledky ukázaly, že nejbezpečnější koupání v přírodě na Břeclavsku nabízí autokemp v Pasohlávkách. Zpráva upozorňuje jen na nedostatky ve druhé laguně, kde se kvalita vody mírně zhoršila.
Laguny jsou čisté


Obavy však přesto nejsou podle hygieniků na místě. „Podle výsledků je ale vhodná k rekreaci jak první, tak druhá laguna. Ve druhé laguně je voda skutečně jen mírně zhoršená,“ uvedla Jančárová.

Díky chemickému zásahu provozovatelů se však situace v posledních dnech rapidně zlepšila. Návštěvníci se tak mohou těšit z bezpečného koupání v obou vodních lagunách autokempu v Pasohlávkách.

„Problém je, že hygiena odebírala vzorky ještě před použitím chemie, takže výsledky nebyly tak dobré. Teď je ale situace výborná a voda je už i v Malé laguně průhledná,“ pochvaloval si Duda.