Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav zdraží od Nového roku pitnou vodu. Cena za vodné a stočné stoupne víc než v minulých letech kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty.

„Cena za vodné je vyšší o korunu a stočné podraží o korunu padesát na kubík. Je to kvůli zvýšení cen energie, zvýšení odpisů majetku a mzdovému nárůstu u zaměstnanců,“ vysvětlil ekonom Pavel Tyc ze společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav.

Vlivem zvýšení DPH z pěti na devět procent ovšem vzroste cena vody o další dvě koruny. V konečném součtu to bude oproti minulému roku téměř pětikorunový rozdíl na metr krychlový vody. „Když budeme brát průměrný odběr třicet kubíků vody za rok, dělá to na osobu sto padesát korun navíc,“ sdělil Tyc. Čtyřčlenná rodina tedy po novoročním zvýšení ceny vody zaplatí o šest set korun víc.

Mnozí lidé se obávají, že zdražování zasáhne do rodinných rozpočtů tak razantně, že budou muset ušetřit a uskromnit se jinde, například na jídle. „Je to vážně hrůza. Zdražuje se elektřina, potraviny a další věci. Už se docela začínám bát o slušné žití a tím myslím to na hranici minima. Už teď rozpočítáváme příjem jen na základní věci,“ svěřila se Irena Benadová z Vranovic. Je právě na mateřské dovolené a s manželem, který vydělává, opravují rodinný domek.

Ještě více ale zasáhnou vyšší ceny za vodné a stočné důchodce. „Už mě to ani nepřekvapuje. Pořád všichni zdražují, takže to s manželem bereme tak, že stejně nic nenaděláme. Zaplatit to musíme. Zkrátka se uskromníme. Jen nevím kde, asi na jídle,“ sdělila hořce důchodkyně Terezie Sedláčková z Přibic.

Lidé na Břeclavsku se přes nepopulární zdražování naštěstí zatím nemusejí obávat nedostatku pitné vody. Podle Jany Laštovičkové z břeclavského pracoviště krajské hygienické stanice mají prakticky veškeré legalizované vodní zdroje parametry pitné vody.

„Břeclavsko je na tom v tomto směru dobře. Od roku 1981 se zásobilo devětadevadesát procent obyvatelstva z veřejných vodovodů. Globálně je málo pitné vody, ale z hlediska okresu jí zatím nemáme nedostatek,“ řekla Laštovičková.

Jak doplnila, zdroje pitné vody ohrožovala v jímacích územích například povodňová vlna. Po zkušenostech z minulých let se už nicméně s tímto rizikem počítá. Vodohospodáři učinili kroky, které tuto hrozbu snižují na minimum.