První kroky mě vedou k samotné nádrži. Odehrávají se tam totiž závody dračích lodí. „Hop, hop, hop,“ udává tempo bubeník lodě Draci z Pryglu, kteří se právě chystají na start v kategorii mix, kde na jedné lodi sedí muži společně s ženami. Čeká je závod na dvě stě metrů.

Na břehu stojí několik desítek diváků a další účastníci závodů. „Nejsme tu poprvé. Chceme navázat na naše úspěchy z předchozích let,“ říká Monika Balážová, jenž zrovna podporuje svou posádku Dračia Légia Trenčín. Právě tato loď si ve finále přijíždí pro zasloužené vítězství.

Jedná se o malé dračí lodě s deseti závodníky. Ty větší dvakrát tak velké čekají klání až zítra. V závodech ve stejné vzdálenosti, a to dvě stě a tisíc metrů. Někteří draci mají v rukách opravdu pořádnou porci napádlovaných metrů. „Ten jeden kilometr se mi zdá, jako kdyby jeli maraton. Vždyť v největším nasazení jedou přes šest minut. To bych asi nezvládl,“ říká Milan Mikulecký, který si zrovna pořizuje fotografie.

Houslista, umělecký ředitel a dramaturg Lednicko-valtického hudebního festivalu Jiří Partyka.
Osm koncertů festivalu? Mám sen, ještě zámeček Pohansko, říká Partyka

V tom však musím už vyrazit k pódiu. Zároveň se závody dračích lodí se tu koná už od pátku Krýgl fest. Na tom si návštěvníci vychutnávají z výběru šedesáti druhů piv. Překvapivě se mi podařilo dojít až do první řady.

Tady mám z první ruky koncert Janka Ledeckého. „Přijeli jsme o něco dřív, abychom si ho s kamarádkami mohli poslechnout. Pivo jsme ještě neměli, ale do večera je času dost,“ prozrazuje mi s úsměvem Lenka Konečná. Známý zpěvák postupně se svou kapelou zpívá hity jako Pěkná pěkná,, pěkná, Budu všechno co si budeš přát nebo Všechno bude fajn a dostává lidi do varu.

Jeho vystoupení si vychutnává více než tři stovky posluchačů. V tom se ozývá hlas z publika. „Hobluj, Janku, hobuj,“ který se sklízí s pobavením od ostatních. Zpěvák se nenechává zahanbit, a spouští snad svůj největší hit, který mje Na ptáky jsme krátký. Už včerejší výstoupení kapel Kreyson a Morčat na útěku sledoval Martin Potůček.

Ten je ubytovaný v kempu a má v plánu tu být do noci i dnešní den. „Počasí nám zatím přeje. Sice se ochladilo, tak jsme museli vytáhnout mikiny. Občas však vyleze ještě sluníčko. Nemám si na co stěžovat,“ říká mi Miloslav Kaloud, který si, jak mi prozradil si dopřává už sedmý druh piva.

Tímto program tohoto pivního festivalu ještě nekončí. Večer ještě čeká všechny milovník piva a rockové hudby koncert kapel K2, Doga nebo Gate Crasher.