„Je to velice náročné, hlavně noční přesun nám dal zabrat. Vtakovémto počasí jsme všichni unavení, špinaví a zablácení,“ dělí se odojmy ze cvičení člen aktivních záloh Juraj Dominik zBrna. Zároveň ale přiznává, že se na Pohansko těšil. „Byl jsem tady iloni na prvním ročníku a moc se mi to líbilo. Letos je to trošku oněčem jiném, jsou jiné disciplíny, takže je to zajímavé pro všechny,“ myslísi.

Vojáci si téměř na dno svých sil sáhli už vpátek vnoci, kdy měli za úkol co nejrychleji se přesunout asi dvacet kilometrů vrozbahněném terénu. „Venku byli asi do čtvrt na dvě a ráno vpůl sedmé už měli nástup kdalším disciplínám. Zkusila jsem si to také a nebyla to žádná legrace. Musela jsem zatnout zuby a říkat si, že tak hrozné to přece nemůže být,“ snaží se přiblížit Blanka Brebisová zKrajského vojenského ředitelství vBrně, která třiadvacet čtyřčlenných družstev aktivních záloh a vojáků zpovolání doprovází na každémkroku.

Maskovaní vojáci vpotu tváře zdolávají náročné překážky, které by netrénovaný člověk zvládl jen stěží. Holýma rukama se spouštějí po laně nad vodní hladinou, na které sem tam ještě plavou kusy tajícího ledu. Nesmí zklamat družstvo. Chuť zvítězit je silnější než bolest. „Kromě toho musí zvládnout ještě střelby na střelnici, plavání a hod granátem. To nejhorší už ale mají za sebou,“ vyjmenovává Brebisová.

Vojáky žene dál jedna společná myšlenka. „Chtějí uctít památku Josefa Černoty, jednoho ze zakladatelů výsadkového vojska československé armády a parašutisty zanglické paraskupiny Wolfram, kterou za druhé světové války vysadili vBeskydech,“ sdělil ředitel Krajského vojenského velitelství vBrně Pavel Kantor.