Dílo dostalo název Vzpomínka na Mariánské jezírko u Strachotína, které dnes již neexistuje, zmizelo pod hladinou. „Ve Strachotíně jsem několik let žil. Tenkrát jsem v krajině trávil spoustu času. Dokonce jsem tu několikrát i přenocoval,“ popisuje inspiraci ke zrodu díla Vojtek. Zkázu mizející krajiny osobně zažil.

Tvoření těchto děl pro projekt Salon filmových klapek se umělec věnuje už patnáctým rokem. Každý rok mu vzniká pod rukama další nové dílo. „Jsem krajinář z malé vesničky Horní Bojanovice nedaleko Hustopečí. Moje sbírka čítá nespočet obrazů,“ říká malíř, který nyní žije v Břeclavi. Do svých obrazů krajiny vnáší tajemství, lyričnost a ducha lidské dobroty.

Při své tvorbě často používá pracovní metodu tupovaní neboli pointilismus. Technika klade důraz na schopnost vnímání oka a práci s detaily.

Uhynulé ryby na Břeclavsku.
Kraj přispěje rybářům na likvidaci uhynulých ryb v břeclavské Dyji

Filmovaná klapka je složená ze tří až čtyř vrstev. Její namalování je podle Vojtka časově náročné. „Malováním se živím už čtyřiačtyřicátým rokem. Práce je zároveň i můj koníček, takže pracuji téměř pořád,“ usmívá se Vojtek.

I ve svém pokročilém věku má neutuchající chuť svou prací podporovat mladé studenty v rámci projektu Salon filmových klapek. Dary získané z výtěžku prodaných filmových klapek v aukci putují na propagaci a podporu mladým nadějným filmařům z České republiky i zahraničí.

Salon filmových klapek existuje od roku 1998. Prozatím čítá sbírka více než 2800 klapek, které se vydražily za necelých pětačtyřicet milionů korun. Do projektu se zapojilo už 435 výtvarníků a výtvarně činných osobností.

KRISTÝNA KOMÁRKOVÁ