„Jako téma jsme zvolili naši líbeznou krajinu od Pálavy až k Pohansku. Kalendář je zasvěcený Jožkovi Černému. Malby proto doprovází i jeho fotografie. Třeba pod vinnými sklepy z Vrbice je na fotce Jožka stojící u vinohradu," představil jej devětasedmdesá­tiletý Vojtek.

Které malířovy reprodukované obrazy kalendář dále obsahuje? Krajiny u Mušova či lužního lesa u Břeclavi, lednické rybníky nebo přírodu typickou pro Pohansko.

Muži místo žen

Břeclavský lidový zpěvák se stal teprve druhým mužským patronem Vojtkových kalendářů. „Po deseti kmotrách si ženy začaly stěžovat, že by to chtělo i chlapy. Loni jsme proto zahájili řadu deseti mužů profesionálním rybářem Jakubem Vágnerem, nyní jsme zvolili Jožku Černého, kterého lidé z regionu oceňují," vysvětlil volbu malíř a majitel břeclavské Galerie 99.

Podle Kostrhuna se jedná o vhodné spojení. „Vojtkovy obrazy se podobají písničkám Černého a naopak," řekl spisovatel z Podivína.

Lidi v sále poté rozesmál, když o obou Břeclavanech prohlásil: „Mám je rád. Příliš je ale chválit nebudu, to by jim jako umělcům neprospělo. Stejně tak je nemohu hanět, to by zase neprospělo mně," usmál se Kostrhun.

Dorazila vlakem

Dvaaosmdesátiletá Blažena Brdečková přijela na velkopavlovický křest ze sousedního Kobylí. Lokálkou. „Mám celou galerii obrazů pana Vojtka. Moc si cením třeba Lednické Golgoty," svěřila se a hned zavedla řeč s další fanynkou malíře, pětačtyřicetiletou Ivanou Valentovou z Nikolčic.

„Kalendář jsem si nechala autorem podepsat. Je to od něj třetí, který mám. Líbí se mi Vojtkův styl a miluji i kraj kolem Pálavy," rozplývala se Valentová, která na křest přijela i s očekáváním, že Jožka Černý zazpívá, cimbálku má totiž ráda. Ten ji nezklamal.

Před jeho vystoupením a před samotným křtem zahráli ještě cimbalistka Bronislava Schoříková a kytarista Vladislav Bláha.

Malíř spolu s jeho manželkou Jitkou Vojtkovou také poděkovali za podporu starostovi Velkých Pavlovic Pavlu Procházkovi a předali ceny Galerie 99 například pražské spisovatelce Táni Kubátové, Janu Kostrhunovi či manželům Poliakovým.