Signatáři zároveň zdůrazňují, že podporují návrh opatření státní ochrany přírody o unikátní území prastarých dubů. „Peticí chceme dokázat, že záchrana oblasti je veřejným zájmem. Nejen, že naše snažení podpořilo na šest tisíc vědců, ale i běžných lidí, kterým není jedno, co se s krajinou kolem nich děje,“ zdůvodnila jedna z iniciátorek petice, bioložka Anežka Bartošová z Lanžhota.

Mezi požadavky je i okamžité ukončení intenzivního lesního hospodaření a nevhodné péče o louky nebo zajištění ochrany celého území vyhlášením sítě Národní přírodní památky Soutok a maloplošných chráněných území. „Iniciativu vnímám velice pozitivně. Místní si často neuvědomují, že se u nás tak dobře žije i proto, že je zde zachovaná příroda. A my bychom jí měli dát přednost,“ myslí si Zlata Maděřičová z Moravské Nové Vsi.

Zámek Valtice
Spory brání zvelebování zámků. Šlechta se soudí o Valtice, Lednici a Bučovice

Petice za záchranu Moravské Amazonie je ke stažení na webových stránkách www.zachranmesoutok.cz

Unikátní druhy Moravské Amazonie  

Dutiny listnatých stromů obývají specifičtí brouci. Mezi chráněné druhy patří zlatohlávek skvostný, páchník hnědý a zdobenec proměnlivý či tesařík obrovský.
Soliterní staré stromy na Soutoku obývá i jeden z nejvzácnějších mravenců Evropy mravenec lužní.
V tamních tůních je zastoupeno 12 druhů obojživelníků z celkových 21, které se vyskytují v České republice, třeba kuňka obecná, skokan ostronosý.
V nejvlhčích částech rostou vlhkomilné druhy bylin jako sněženka podsněžník, kosatec žlutý nebo vzácná bledule letní.