„Pokud starší člověk bydlí sám, mohou být vážným problémem i jinak běžné věci. Často se ale obrací na naše terénní pracovníky," říkala například vedoucí Domova pro seniory ve Valticích Ludmila Čechová.

V netradiční zásah se naposledy proměnila návštěva domácnosti dvaaosmdesátileté Břeclavanky. Sama se marně pokoušela vytáhnout ledničku z elektrické zásuvky, na pomoc proto přivolala tamní strážníky. „Musíme vyjet pokaždé, abychom prověřili, zda to, co lidé ohlásili, je pravda. Než abychom volali hned hasiče nebo záchranku, jedeme my. Pokud jsem schopní pomoci aniž by bylo nutné kontaktovat opraváře nebo odborníka, uděláme to," sdělil mluvčí břeclavských městských policistů Zdeněk Novák.

Chtěl si povídat

Zároveň upozornil, že podobné výpomoci se dočkají pouze lidé v nouzi. Cílené zneužití neváhají trestat. Přesvědčit se o tom mohl třeba mladík, který je přivolal k rvačce, která se nikdy nestala. „Pokud je úmysl jasně zřejmý, pamatuje na to zákon o telekomunikacích, který zneužívání tísňových linek postihuje. Právě u mladíka, který si dělal legraci, jsme ho využili," sdělil mluvčí.

Podobné zkušenosti mají také v Mikulově. Žena tam vytočila číslo služebny městských policistů s tím, že má v komíně kočku. Nakonec vyšlo najevo, že jde o lež. Mikulovance se pouze nepodařilo zatopit. „Nevím, kde na to přišla. Vzpomínám si také na událost, kdy řidič vjel z Rakouska do Mikulova, byl asi pět set metrů od hlavního tahu a volal nám, že se ztratil. Tak jsme mu řekli, ať se otočí a jede zpátky," oznámil velitel městské policie v Mikulově Jiří Hamerník.

Z vymyšleným důvodů ale čas od času zazvoní telefon, v němž se ozve i jinak hájený penzista. „Už se nám stalo, že nás přivolal v noci s tím, že slyší lidi, ale v místě nikdo není. Nakonec se ukáže, že si chce spíš popovídat. Pokud má hlídka chvilku času, samozřejmě ho neodbude," připustil Novák.

Svádět k častějším návštěvám strážníků mohou některé obyvatele rovněž pagery, které v Břeclavi mají mít dvě desítky lidí. Drobné zařízení slouží k přivolání pomoci v případě potíží. „Nefunguje to ale tak, že by přenášel signál jedním směrem. Lze jej využít jako komunikátor, takže strážník se s dotyčnou osobou spojí. Funguje to podobně jako telefon, ale samozřejmě se na něj nedovolá každý," uvedl velitel městských policistů v okresním městě Stanislav Hrdlička.