Sobota dvaadvacátého října. To je termín předčasných komunálních voleb v Přibicích. Vybralo ho ministerstvo vnitra. Přibické zastupitelstvo se rozpadlo na počátku letošního března. A to poté, co se zastupitelé ze dvou koaličních kandidátek vzdali svých mandátů.

„Navzdory prokázaným chybám našich předchůdců nehodláme dělat žádnou extrémně negativní předvolební kampaň. Budeme se snažit oslovit lidi hlavně tím, co jsme posledního půl roku dokázali,“ nechal se slyšet Miroslav Effenberger pověřený až do voleb řízením obce.

„Já kandidovat určitě budu. Mám ambici stát se starostou,“ přiznal muž, který bude na jedné z kandidátek sdružení nezávislých kandidátů figurovat coby volební lídr.

„Ukázali jsme, že jsme schopni zabezpečit obec tak, aby fungovala. Nyní rozjíždíme velké opravy chodníků, podařilo se nám získat dotaci na územní plán i na člověka na veřejně prospěšné práce,“ vypočítával Effenberger.

Podle bývalého přibického starosty Františka Stankoviče (ODS) už ale podpásový předvolební boj začal. „Naši oponenti teď s úsměvem budují za peníze, které jsme nechali v obecní pokladně. A klidně to vydávají za své úspěchy,“ kroutil hlavou.

Houstnoucí atmosféru v obci potvrdil také jeho hlavní oponent. A paradoxně i bývalý zástupce. „Už se objevují různé věci typu výhrůžek a anonymů. Konkrétní ale nebudu, nechci to zbytečně rozdmýchávat. Mohu jen říct, že s některými lidmi si povolební spolupráci nedovedu představit. I přesto, že nezávislé kontroly prokázány nedostatky, nedokázali ustoupit a přiznat, že bylo něco špatně,“ zacílil na exstarostu Effenberger.

Právě on výrazně přispěl k rozpadu zastupitelstva, když coby opoziční lídr kritizoval praktiky tehdejšího vedení obce. „Kontroly jen potvrdily moje obavy. Lidé spjatí s ODS neplatili za nájmy pozemků, měli úlevy ve stočném, byli zvýhodňováni. V oblasti mezd bylo půl milionu vyplaceno protiprávně. Výsledky auditů zveřejněné na webových stránkách obce mluví jasně,“ řekl.

ODS má nového lídra

Stankovič, který má audity rovněž k dispozici, ale takové závěry odmítá. „Je to jen účelové plácnutí do vody. Vyvěsili jenom to, co se jim hodilo. Nemyslím si, že za sedmnáct let ve funkci starosty jsem se nedopustil žádného omylu. Ale nikoho jsem nepoškodil ani neokradl,“ bránil se.

„My rozhodně neutíkáme z boje. Jdeme do voleb s tím, že chceme uspět. Naše kandidátka už je hotová a také podaná. Budeme se snažit ukázat lidem, že jsme to vždycky mysleli dobře,“ uvedl bývalý starosta, který bude opět v popředí kandidátky. Tu ovšem i kvůli jeho nedávným zdravotním potížím povede nový lídr Vlastimil Janíček, který stál dříve v čele přibického Sokola.

Kandidátky, které budou nově usilovat o hlasy voličů, musejí Přibičtí na pohořelické radnici zaregistrovat do sedmnáctého srpna. „Zatím tady máme jen jednu jedinou. Slyšel jsem, že se chystají i další, ale kolik jich nakonec bude, to nedokážeme odhadnout,“ krčil rameny tajemník pohořelické radnice Pavel Michalica.

V zákulisí se hovoří o dalších pěti, šesti uskupeních. Loni na podzim šly přitom do voleb jenom tři nezávislá sdružení. „Kdokoli si přijde pro informace, pracovníci města mu rádi poradí, jak má kandidátka vypadat. A co všechno musejí splnit,“ doplnil tajemník.

K rozpadu přibického zastupitelstva došlo po demisi zastupitelů ze dvou spřízněných kandidátek. Důvodem byly zejména opakované útoky opozice na starostu Stankoviče. Koaliční zastupitelé rezignovali, neboť tvrdili, že v atmosféře neustálého napadání se nedá pracovat.