Jedna kandidátka = nulová konkurence.

Nebo maximálně ta osobní, která je mezi jednotlivými zájemci o křeslo v zastupitelstvu obce. Úvodní rovnice platí před nastávajícími volbami ve čtyřech vsích na Břeclavsku. Horních Věstonicích, Morkůvkách, Vrbici a Velkých Hostěrádkách. Všude tam bude s jistotou „jednobarevné" vedení,

S úspěšností kandidátů tak může zamíchat pouze křížkování. „Dohromady fungujeme už od roku 2010," říkal starosta Horních Věstonic Vladislav Moravčík. Tamní obyvatelé měli na výběr naposledy o čtyři roky dříve, kdy v obci byly tři kandidátní listiny. Kromě současného sdružení nezávislých Pod Martinkou ještě ČSSD a další nezávislí pod hlavičkou Pálava. „Je důležité, zda jsou ti lidé rodáci nebo tady žijí dlouhodobě. To o naší společné kandidátce platí, všechno je takové domácí," pokračoval Moravčík. O místo v tamním zastupitelstvu usiluje devět lidí, uspěje však pouze sedm z nich.

Obyvatelé bez zájmu

Ještě větší jistotu mají ve Velkých Hostěrádkách, kde má zastupitelstvo devět členů a stejný počet jich také kandiduje. Totožná situace panuje rovněž v Morkůvkách. A reakce? Náhodně oslovení obyvatelé pomyslně pokrčili rameny. „To jde úplně mimo mě," reagovala jedna z žen. Další pak přidala: „Na takové věci nemám čas, nezlobte se."

Podle morkůvské starostky Brigity Petrášové byl problém sehnat v obci alespoň devět lidí, kteří byli ochotní se ke kandidatuře uvolit. „Naše vina to není. Nemůžeme za to, že o to nemá nikdo další zájem. Ani v našem sdružení se lidé do zastupitelstva nehlásí, některé jsme museli přemlouvat," sdělila Petrášová.

Výhoda je zřejmá. Bez opozice mají Morkůvští zlehčenou pozici při rozhodování o chodu obce. „Názor jiné strany ale může někdy chybět," připustila starostka.

V každé ze čtyř zmíněných vsí jde o hozenou rukavici kritikům. Zjednodušeně řečeno: komu se to nelíbí, ať kandiduje za jiné seskupení. Ovšem až za čtyři roky, termín pro letošní volby vypršel.

Zcela jiná atmosféra panuje v Kašnici. Každý ze zájemců o roli zastupitele sestavil vlastní kandidátku, na níž je pouze on sám. Ze sedmi jich uspěje pět. Jistotou je, že post neobhájí žádný z dosavadních kašnických představitelů. Všichni se voleb vzdali. Včetně starosty. „Na tak malé obcí je dobře, že se k tomu vůbec někdo uvolil," podotkl dosluhující starosta Pavel Přibyl.

Zajímavé jsou také Dolní Věstonice. Proti sobě stojí osmičlenná kandidátka a muž, který se o hlasy voličů uchází sám. (liv)