Jan Hajda za ČSSD, Zbyněk Chlumecký za Evropské demokraty, Radim Uzel za Zemanovce a Zdeněk Tesařík za KSČM. To jsou doposud známí kandidáti, kteří se utkají v blížících se senátních volbách na Břeclavsku. Další jména přibudou v nejbližších dnech a týdnech.

„Respektuji všechny kandidáty, ale budu se opět snažit uspět. V kampani chci připomenout, že jsem vždy stál na straně svých voličů, pokud se týká dopadu nespravedlivých reforem,“ uvedl současný senátor Jan Hajda z ČSSD.

Ten se v uplynulých pěti letech stal jedním z lídrů horní komory parlamentu především v oblasti venkova a zemědělství. Je předsedou výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. „Ztráta této pozice by byla ztrátou i pro náš region,“ nechal se slyšet dlouholetý předseda Zemědělského družstva v Sedleci, který bydlí v Pavlově.

Obhajobu se mu bude snažit překazit učitel a atletický trenér Zbyněk Chlumecký z Břeclavi. Kandiduje za Evropské demokraty jako nezávislý. A v podzimních volbách se pokusí udělat první krok do velké politiky.

„Peněz není tolik, kampaň si budu muset odpracovat. Úspěch by byl už postup do druhého kola. Pak se může stát cokoliv. Lidem třeba dojde, že kandidáti velkých stran musí hlasovat pro strany, ne pro to, co si přejí voliči,“ naznačil Chlumecký svoji výhodu.

Na osobní přístup bude hodně sázet i starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík z KSČM. „Na Podluží mě lidé znají. Musím ale objet i pokud možno všechna ostatní města a obce ve volebním obvodu. Bude to o tom oslovit voliče také na Hustopečsku a Mikulovsku,“ poodhalil své plány.

Za zřejmě nejvážnějšího konkurenta považuje Tesařík nynějšího senátora. „I ostatní strany ale, jak se zdá, nasazují silné a známé osobnosti. Pro mě by byl úspěch dostat se do druhého kola,“ připustil.

Zatímco Tesařík kandiduje do Senátu poprvé, sexuolog Radim Uzel to zkusí už počtvrté. Premiérově ovšem na Břeclavsku. Do volebního souboje jej vysílá Strana práv občanů – Zemanovci.

Lidovci vyberou svého „koně“ ve středu. „Okruh tvoří starostové za KDU-ČSL a naši zástupci v krajském zastupitelstvu. Nechci předjímat, ale bude to určitě známá tvář. Chceme senátní volby konečně vyhrát,“ neskrývá ambice předseda okresní organizace KDU-ČSL Martin Prokeš.

Top 09 chce mít o svém kandidátovi jasno do konce března. Věci veřejné se začnou bavit o vhodných jménech teprve tento týden v pátek.

Mezi posledními představí svého kandidáta ODS. „Jména všech uchazečů budou definitivně známá v tomto týdnu. Zatím vím o třech lidech, kteří s kandidaturou koketují. Pak nás čekají vnitrostranické primárky,“ sdělil předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka z Hustopečí.

Tvář ODS bude podle něj jasná na konci března. V dubnu ji ale ještě bude muset schválit výkonná rada strany. „V pozdějším termínu nespatřuji oproti ostatním výraznější handicap. Kdybychom ale měli kandidáta o dva měsíce dříve, bylo by to určitě příjemnější,“ přiznal Kadrnka.