„Vedení strany nám nabídlo několik velmi známých tváří ze společenského života, ale všechny mimo okres. Rozhodli jsme se, že touto cestou nepůjdeme. Máme za to, že břeclavští voliči si zaslouží břeclavského kandidáta, ne osobnost sice zvučeného jména, ale bez bližšího vztahu k regionu, kam přijede jen jednou za rok do sklepa. Chtěli jsme člověka, který z vlastní zkušenosti zná problémy lidí na Břeclavsku," uvedl Zemánek, který je místopředsedou okresního výboru KDU-ČSL.

Do horní komory parlamentu by rád vnesl nový pohled mladší generace. Odmítá Senát, který by sloužil k tomu, aby si tam starší politici přivydělávali na důchod.

„Vždycky jsem k Senátu vzhlížel jako k radě starších a moudrých. Poslední dění mě ale utvrdilo v tom, že rodný list se starším datem narození ještě nutně nemusí znamenat moudrost. Poslední kapkou bylo, když si senátoři rozhodli ponechat doživotní imunitu. Pro obyčejného člověka je to výsměch," zdůvodnil, proč se rozhodl kandidovat.

Zemánek je ženatý a má dvě dcery. Deset let učil na břeclavském gymnáziu. Nyní vlastní jazykovou agenturu i úklidovou a obchodní společnost. Je také soudním překladatelem a tlumočníkem z angličtiny. Mezi jeho celoživotní zájmy patří sport a folklór.

„V kampani před senátními volbami půjdeme na ulici, přestože jsme nyní často terčem nespokojenosti lidí s politikou. Chtěl bych voliče přesvědčit osobním příkladem. Celý život se věnuji veřejné a společenské práci," řekl.

Barvy KDU-ČSL hájí již třetí volební období v zastupitelstvu města, poslední dva roky je navíc v Břeclavi radním. Čtvrtým rokem pracuje v krajském zastupitelstvu. Na lidovecké kandidátce do krajských voleb se objeví i tentokrát, jako lídr Břeclavska figuruje na třetím místě.

„Krajský zastupitel a senátor, to se stíhat dá. Ale určitě ne krajský radní a senátor," vyloučil Zemánek, že by po volbách seděl na více židlích.

V Senátu by se rád věnoval hlavně oblasti školství. Staví se ale také za zachování zelené nafty pro zemědělce a proti spotřební dani na víno.

„Naším cílem je získat senátorský mandát. Lidovecký okres Břeclav si to určitě zaslouží. Máme několik starostů i místostarostů a v řadě obcí širokou členskou základnu. Chtěli bychom ji konečně přetavit do poslaneckého nebo senátorského mandátu," připomněl už dvacetileté čekání lidovců předseda KDU-ČSL na Břeclavsku Martin Prokeš.