SLEDOVALI JSME ONLINE: Volby na jižní Moravě

Přesně ve dvě hodiny přichází za plentu první volič, tedy volička. Helena Kubíčková. „Tak mi to nějak vyšlo hned na začátek,“ svěřuje se. Václav Herůfek, který tak ochotně každého vítá, říká: „Jsem ve volební komisi. Mám tady osm děvčat a jsem tady jediný chlap, tak se musím postarat.“

Do volební místnosti o pár minut později míří sedmaosmdesátiletá důchodkyně. Přišla i s manželem. Hůře se pohybuje, a tak si velmi cení Herůfkovy pomoci. „Nestojíme o publicitu,“ hlásí oba svorně. Prozrazují, že chodí volit pravidelně. „Je to povinnost,“ zdůrazňuje stařenka.

Poprvé a bez trémy

Hustopečský starosta Luboš Kuchynka přichází k volbám i s rodinnou. „Syn má osmnáct let, takže bude mít premiéru,“ prozrazuje. „Není to nic tak zvláštního,“ svěřuje se po vhození lístku do urny s úsměvem Lukáš Kuchynka. „Trému jsem neměl,“ dodává. A koho starostův syn volil. „Je to asi jasné, už jsem to měl doma nachystané,“ usmívá se.

V půl třetí přichází do volební místnosti také vinař a lídr hustopečské TOP 09 Jan Vrba. Přišel s manželkou a dcerou. „Volil jsem brzo, protože musím služebně do Prahy. Kamarád Jožka Šmukař slaví pětapadesátiny, tak nás pozval na oslavu do Žofína,“ vysvětluje.

Volební štáb zřídí podle svých slov s kolegy z kandidátky v sobotu odpoledne. „Budeme to sledovat ve vinném sklepě,“ prozrazuje.

Z Hustopečí míříme do Mikulova. Zastávku si uděláme v Horních Věstonicích, kde letos mají pouze jednu kandidátku. Jejím lídrem je současný starosta Ladislav Moravčík. „Starosta to vede dobře, má rozdělané práce, tak ať ji dodělá,“ nevadí tamní obyvatelce Aleně Zajíčkové, že ve volbách nemá na výběr.

Do schodů bez berlí

V Mikulově se na půl pátou vypravil k volbám starosta Rostislav Koštial. Kulhá do schodů základní školy kvůli zranění nohy, které si přivodil před Pálavským vinobraním.

Od žen z komise se dozvídá, že volební účast zatím není nic moc. Za necelé tři hodiny odvolilo v tomto okrsku méně než jedenáct a půl procenta lidí. Před čtyřmi lety to bylo bezmála patnáct procent.

„Člověka vždycky mrzí, když nepřijdou ti, kteří mají rozhodovat. Nedojdou dát svůj hlas a potom v hospodě a různě kritizují. Doufám, že se volební účast zlepší,“ vyslovuje své přání Koštial.

Své voličské právo využívá v půl šesté večer v základní škole Kapitána Nálepky také lídr kandidátky ČSSD v Břeclavi Oldřich Ryšavý. A prozrazuje i to, jak bude trávit náročný volební víkend. „Sobotu strávím doma. Čeká mě práce na zahradě, tak se snad trošku odreaguji,“ svěřuje se Ryšavý.

„Potom se sejdeme s kolegy a začneme konzultace s ostatními stranami. Předpokládám, že se do zastupitelstva dostaneme, ale netuším, v jaké síle,“ krčí rameny.

JIŘÍ ŠEVČÍK
IVA VALENTOVÁ