Už jen šestnáct dnů zbývá do krajských a senátních voleb. O křeslo jihomoravského hejtmana usilují hned tři lídři z Břeclavska. Kandidátku strany soukromníků vede břeclavský živnostník Jan Baránek, jedničkou Moravanů je starosta Pasohlávek Tomáš Ingr a Konzervativní strana sází na energetického auditora Jiřího Tomka z Přibic.

Reálnou šanci uspět má trojka KDU-ČSL Richard Zemánek z Břeclavi, který zároveň kandiduje i na senátora.

„Jsem přesvědčený, že neuvolněná funkce v kraji a práce senátora jdou spojit dohromady. Nyní dělám krajského zastupitele, radního města a ještě podnikám. Pokud bych se stal senátorem, ukončil bych činnost ve svých firmách a podnikání vyměnil za práci senátora. Uvolněnou funkci krajského radního bych ale určitě nevzal," uvedl Zemánek.

Trojkou je také další Břeclavan, důchodce Leopold Levák, a to na kandidátce KSČM. Jako čtyřka ČSSD jde do boje místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek, naopak dosavadní krajský radní a starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý na jihomoravské kandidátce sociálních demokratů úplně chybí.

Podobná situace nastala také v ODS, kde je z Břeclavska nejvýše starosta Mikulova Rostislav Koštial. Číslo čtyři. Naproti tomu šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka z Hustopečí je ze hry. „Že nebudu kandidovat v dalších krajských volbách, jsem oznámil už dříve. Třetí volební období na úrovni kraje je podle mne maximum, kdy je člověk schopný něco dát," přiblížil své důvody Kadrnka, který zvažujete případnou kandidaturu do poslanecké sněmovny.

Poprvé by naopak mezi krajské zastupitele rád usedl břeclavský podnikatel Miloslav Šale, dvojka Zemanovců. „Podle preferencí máme šanci. Chtěl bych vnést do politiky nové podněty. Ti, co tam jsou dlouho, už totiž zapomněli na reálný život. Kdybych se choval jako úředníci, tak by to v podnikatelské sféře nefungovalo. Myslím si, že je to potřeba změnit," řekl.

Dvojkou zelených je starosta Dolních Dunajovic Josef Hasník. Věci veřejné mají na čtvrtém místě ředitelku tvrdonické školy Pavlínu Brabcovou. Místostarosta Týnce František Čech je pětkou kandidátky TOP 09 a Starostové.

Starostka Velkých Bílovic Marie Vlková kandiduje jako dvojka Nezávislých, lednický Libor Kabát jako trojka Sdružení nestraníků.

Nejmladším kandidátem z Břeclavska je třiadvacetiletý student Oldřich Vachala z Hustopečí, devětapadesátka ODS. Nejstarší je pak osmasedmdesátiletý středoškolský profesor Jiří Rufer z Břeclavi nasazený jako jedenáctka Konzervativní strany.