Kdo vyhraje volby, má právo obsadit post starosty. Takové nepsané pravidlo dodržují podle radního Zbyňka Hádera komunální politici v Hustopečích. Alespoň prozatím. Proto také nyní stojí v čele města Luboš Kuchynka z ODS, který povede svoji stranu i do podzimního volebního klání.

„Nemáme důvod měnit lídra. Chceme volby opět vyhrát a zachovat směr, kterým se město ubírá. Naplánované projekty jsou téměř splněné, ovšem měli bychom i nadále maximálně využít možnosti čerpat peníze z Evropské unie, dokud to ještě jde,“ řekl místostarosta Libor Sadílek, který bude dvojkou ODS.

Hustopečské radnici nyní vládne trojkoalice občanských demokratů, Sdružení nestraníků a ČSSD. Opozice v pravém slova smyslu ovšem ve městě v podstatě neexistuje.

„Důležité věci se snažíme domlouvat a rozhodovat napříč politickým spektrem. Lidé z kandidátek, které nemají zastoupení v radě města, se navíc podílejí na řízení klíčových výborů,“ uvedl Sadílek.

Ne až tak vyhrocenou atmosféru mezi politickými rivaly v Hustopečích potvrdila i jednička KSČM v komunálních volbách Ludmila Živná. „Spolupracujeme se všemi stranami v zastupitelstvu, kde máme nyní dva zástupce. Kdybychom na podzim dosáhli na tři místa, považovala bych to za úspěch,“ podotkla krajská zastupitelka, která si momentálně hledá zaměstnání.

Koaliční Sdružení nestraníků nasadí do boje o starostovské křeslo jako lídra ředitele hustopečského Centra volného času Bořivoje Švástu. Ten se do komunální politiky vrací po dvanácti letech.

„Nekandidoval jsem, ve funkci ředitele příspěvkové organizace, jejímž zřizovatelem je město, mně to nepřišlo úplně správné. Když mě ale teď oslovil Zbyněk Háder, jestli bych vzal první místo kandidátky, kývl jsem. Přišlo mi, že je to jeden z mála způsobů, jak můžu ovlivnit veřejné dění ve městě,“ míní Švásta.

V případě volebního úspěchu by se chtěl na radnici zaměřit zejména na děti a mládež, kulturu a sport. „V tomto směru bych určitě věděl, co dělat jinak, lépe. V dalších oblastech není k žádným zásadnějším změnám příliš prostor. Peněz ubývá, město je zadlužené. Musí se hlavně splácet,“ vyjádřil se Švásta.

Sociální demokraté nasadí do boje o starostovské křeslo poprvé ředitele základní školy Komenského Miroslava Patloku. „Máme jasno. Členové ho navrhli a také odsouhlasili,“ potvrdil další sociálnědemokra­tický zastupitel Ivan Vincour, který bude kandidovat jako trojka.

To hustopečská KDU–ČSL zatím jedničku pro podzimní volby nemá. „Nemáme ještě hotovou kandidátku, lídra teprve budeme konzultovat. Rozhodne se v tomto nebo příštím týdnu,“ sdělil předseda hustopečských lidovců Stanislav Jeřábek. Jako o jednom z možných kandidátů na starostu se hovoří o lékárníkovi Petru Hytychovi.

Kandidátku SNK-změna pro Hustopeče by měl podle informací Břeclavského deníku opět vést vinař Jan Vrba. Sedmá kandidátka pak v Hustopečích vzniká pod hlavičkou „knížecí“ strany TOP 09.