„Volební komise šla s urnou také za sousedkami na naší ulici, tak jsme požádali, aby se zastavili i u nás. Několika předchozích voleb jsem se neúčastnil, protože mi už zdraví příliš neslouží. Přímá volba prezidenta je ale historicky první, takže jsem tentokrát hlasování rozhodně nechtěl vynechat," vysvětlil.

Josef Červenka volil i proto, že se cítí jako pravý vlastenec. Zažil obě světové války, změny režimů i všech deset prezidentů. Dodnes si vybavuje také zrod samostatného Československa v říjnu 1918.

„Bylo mi sedm let, když v Břeclavi z terasy Národního domu vyhlásili Československou republiku. Šli jsme houfem Vítěznou ulicí a byli šťastní. Vybavuji si i návštěvy prezidenta Masaryka nebo Beneše v Břeclavi," vzpomněl na slavnou fotografii Edvarda Beneše s koláčkem a pohárkem bílého vína.

Slavná fotografie

Tu Červenka vyfotil při prezidentské návštěvě Břeclavi v červnu 1947. Mladý fotograf před tamní farou stihl dvakrát bliknout, pak mu ale členové delegace fotit zakázali. I přesto vznikl snímek, který má Červenka stále vystavený v knihovně.

„Fotku po mě chtěli na památku lidé z vedení města. Bylo ale veřejně známo, že je prezident Beneš abstinent. Bál jsem se tedy, jestli nebude problém, když mu snímek posílali s prosbou o podpis. Nakonec mi ale přišel děkovný pozdrav s tím, zda bych nemohl fotografii poslat i do prezidentské kanceláře. Prý se mu moc líbila," vyprávěl skromně pamětník.

S prezidentem Benešem má Josef Červenka spojený také rok 1938. 
„Při mobilizacích v květnu a září pro nás byl Beneš symbol. Za toho jsme se bili, Československo jsme za žádnou cenu dát nechtěli. Bohužel se pak ale situace vyvinula jinak," odkázal k Mnichovské dohodě člen Stráže obrany státu.

Podle vlastních slov chová nejhlubší úctu a uznání k prezidentu Masarykovi. Sympatie si u něj získal ale i Václav Havel. Toho osobně zažil právě při odhalování Masarykovy sochy u bývalé Dukelské 
školy. Hlavu státu prý ale neměl problém vybírat ani nyní. „Kandidáti vytvořili pestrou sestavu osobností, takže se dalo rozhodovat mezi různými názory a postoji. Předvolební debaty jsem pozorně poslouchal v rozhlasu. Na televizi a noviny už totiž špatně vidím," svěřil se.

Volby si vážím

Kdyby byla v historicky první přímé volbě prezidenta na Pražský hrad zvolena žena, Josefu Červenkovi by to nevadilo. První možnosti prezidentské volby si totiž podle svých slov váží. „V minulosti se člověk to, kdo bude hlavou státu, jen dozvěděl z televize nebo rádia. Tentokrát si už ale může i svobodně vybrat. A toho si vážím," pochvaloval si. Sympatie či nesympatie ke konkrétním kandidátům muž prozrazovat nechtěl. Vnímá to jako právo účastníka svobodného a tajného hlasování.