Právě pseudoefedrin totiž výrobci drog s oblibou zneužívají k produkci pervitinu.

Jenže prvního ledna se nakonec vůbec nic nezměnilo. Kvůli nejasnostem a sporům okolo právní úpravy totiž nakonec nařízení nevešlo v platnost, a v lékárnách tak občanky nikdo nikomu nekontroluje.

Podle informací mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse výdej medikamentů na občanku nevešel v platnost kvůli několika nedohodnutým podmínkám.

„Plánovaný systém nebyl dobře nastaven, ani předávání dat týkajících se zákazníků. Když se jasně stanoví, nebudeme novinku odmítat,“ informoval Krebs.

„Už dávno měli volný prodej těchto léků znemožnit. Nejlepší by bylo, kdyby byly jen na recept,“ zlobí se ale například Helena Sadyková z Chropyně. Připouští však, že kdo bude chtít medikamenty i tak zneužít, najde si určitě jinou cestu.

„Pokud navíc vejde v platnost plánovaná změna prodeje léků na občanku, tak ve skupince třeba pěti narkomanů si každý vybere nějaký lék a dohromady budou mít, co potřebovali,“ odhaduje žena.

Odložení změny se nelíbí ale ani lékárníkům. „Něco se už dávno mělo udělat, tyto léky skutečně zneužívají narkomani. Občas chodí i k nám lidé, kteří chtějí třeba pět balení, a někdy přijdou i třikrát. Pokud ale máme podezření, že jde opravdu o narkomany, tak jim léky nevydáme,“ říká například lékárnice Michaela Marklová z Bystřice pod Hostýnem. Podobné výhrady má i její kolegyně Bronislava Otmarová z Chropyně.

Do bystřické lékárny prý drogově závislí nechodí. „Pracuji tu už řadu let, takže vlastně všechny pacienty kupující si léky na chřipku znám. Každopádně by se ale proti narkomanům podniknout něco mělo,“ je přesvědčena lékárnice z Bystřice pod Hostýnem. Podle ní by bylo asi nejlepším řešením, kdyby léky obsahující pseudoefedrin byly lidem vydávány jen na recept od lékaře.

„Na občanku to bude složité. Když přijde nějaký mladík, který se se mnou bude handrkovat, abych mu lék vydala pro babičku či kamaráda, tak to bude na dlouho. A za ním může v řadě stát opravdu několik nemocných, kteří budou spěchat,“ povzdechla si Otmarová.