Podle ní jen od začátku měsíce srpna museli lékaři 
v ambulanci interního oddělení ošetřili jedenáct pacientů. „K tomu každý den řeší kožní oddělení dva až tři případy související s lehčími zraněními," přiblížila množství ošetření po bodnutí vosou či včelou, které se vymyká běžnému průměru.

Hmyz s žihadlem obtěžuje
i Radku Novotnou z Hustopečí. „Letos je to vážně hrůza. Nepamatuji se, že by jich kdy bylo tolik," odpověděla na otázku, zda má pocit, že se vosy tento rok přemnožily.

Přemnožení? To ne

Vosy jí komplikují život. „Když jdeme s malým na koupaliště, tak musím být neustále ve střehu, zda k němu nějaká nepřiletí. Začal by se po ní ohánět a nemuselo by to dopadnout dobře," je si vědomá nebezpečí. „To ale platí 
i pro jiná místa. Stačí, abyste se trochu zpotil, a hned jsou kolem vás. Myslím, že za jejich přemnožení může mírná zima," uvažovala Novotná.

Petr Baňař z entomologického oddělení Moravského zemského muzea v Brně ale odmítá, že by bylo letos vos více než v minulých letech. „Vyloženě o přemnožení se mluvit nedá. Jen jsou teď vosy zkrátka více vidět," uvedl pro Břeclavský deník Rovnost.

A pokračoval. „Kvůli suchému létu mají vosy v přírodě nedostatek potravy, takže se přesouvají do měst. 
A protože nemají co jíst, tak se pak mohou stávat agresivnějšími a útočit na lidi, kteří mohou snadno nabýt dojmu, že je jich letos více," nabídl odborník vysvětlení.

Adekvátní reakcí organismu na pobodání vosou je zarudnutí, svědění a pálení místa a také výrazný otok. Větší problém nastává, pokud u člověka dojde k alergické reakci. V takovém případě záchranáři radí: neváhejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, může jít o zdraví ohrožující stav.

Schweitzerová lidem doporučuje, aby si nainstalovali sítě do oken, omezili konzumaci jídla a pití ve venkovních prostorách, neoblékali se do pestrobarevných oděvů a nepoužívali výrazné parfémy.

DAVID BALÁŠ