Příliš vysoký platební automat trápil vozíčkáře na parkovišti před břeclavským vlakovým nádražím. K otvoru na vhazování mincí nedosáhli a tudíž nemohli zaplatit. Teď tyto obtíže alespoň zčásti vymizí. I díky pomoci Břeclavského deníku. Uveřejněný příběh Kristiny Tučkové dal věci do pohybu. Provozovatelé parkoviště nově zavádějí dobíjecí platební karty. Jejich vlastníci při úhradě parkovného už nebudou muset automat použít, dokonce ani vystoupit z auta.„Abonentní karta funguje na principu dobíjení peněz, podobně jako třeba dobíjení kreditu na mobilní telefon. Kartu u nás vydáme za poplatek dvě stě korun, což je vratná kauce. U nás si potom zákazníci budou také nahrávat peníze. Jakou částku zvolí, je jen na nich," popsala systém asistentka firmy Tlak Smolík, provozovatele parkoviště, Petra Rajsiglová.

Karta bude sloužit při vjezdu na parkoviště k otevření závor. Při odjezdu se z ní poté odečte částka odpovídající době parkování a závory zase automaticky pustí řidiče ven. Vyřeší se tím hlavní problém: vozíčkáři už nezůstanou na parkovišti uvěznění.

Dříve se bez cizí pomoci z uzavřeného prostoru před nádražím dostat nemohli. Vhodit mince do příliš vysokého platebního automatu, navíc ještě nevhodně umístěného, pro ně totiž představuje nepřekonatelnou překážku. Stojí na kraji chodníku, otočený směrem do silnice. Je tak ještě asi o dalších patnáct až dvacet centimetrů vyšší. Vozíčkáři na něj nedosáhnou. Zaplatit ale musí. Jinak je závory nepustí ven.

Na tyto komplikace Břeclavský deník upozornila Kristina Tučková, která je na vozík upoutaná už tři roky. Spěchala na vlak, ale koupit si parkovací lístek nemohla. Nakonec jí nezbylo nic jiného, než požádat o pomoc ochotného kolemjdoucího. S tím se ale nehodlala smířit.

Snahu provozovatelů parkoviště vítá, i když zvolené řešení se jí nezdá ideální. „Jsem ráda, že se aspoň něco změnilo. Nicméně si nejsem jistá, zda je zrovna tento způsob optimální. Člověk, který bude odjinud než z Břeclavi, kartu mít většinou nebude," zamýšlela se Tučková.

Provozovateli parkoviště Štěpánu Smolíkovi doporučovala třeba možnost zaplatit lístek pomocí SMS zprávy. „Ihned po stížnosti paní Tučkové jsme problém začali řešit. Podle firmy, která nám automaty dodávala, by ale platit přes mobilní telefon v našem případě nešlo. Terminály pro to nejsou uzpůsobené. Proto nám doporučila variantu s abonentními kartami," vysvětlila Rajsiglová.

Toto řešení je podle ní navíc výhodné nejen pro handicapované. Karty si může pořídit a využívat kdokoliv.

Na většině ostatních parkovišť s platebním automatem v Břeclavi vozíčkáři problém s placením parkovného nemají. Díky vyhrazenému stání zdarma. Bez závor. „Stačí mít příslušný průkaz za sklem auta. Nikdy jsme tedy podobný problém řešit nemuseli," řekla Petra Šímová, vedoucí břeclavské pobočky společnosti Activ Parking. Ta v Břeclavi zaštiťuje asi šestnáct set parkovacích míst.

ČTĚTE TAKÉ: Vozíčkáři mají na parkovišti u nádraží smůlu, nedosáhnou na automat

JANA LANGOVÁ