Devátého srpna loňského roku se Surý pohádal se svou jednasedmdesátiletou manželkou. Podle policie ji pak Surý napadl rýčem a následně ji uškrtil. Vrah pak svou mrtvou manželku zabalil do igelitu a devět měsíců schovával v garáži.

„Poté, co se zpráva o případu objevila v médiích, si lidé začali stěžovat. Už to ale není v naší kompetenci,“ uvedla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Její slova potvrdil i vyšetřovatel vraždy Václav Rišica. „Lidem se nelíbí, že pachatele malých deliktů zavíráme a podezřelého z vraždy necháme jít,“ povzdechl si nad ojedinělým rozhodnutím soudu Rišica.

Vazba podle soudce Jiřího Peška není totiž nutná. V odůvodnění Pešek píše, že Surý je důvěryhodný. „Pokud by chtěl uprchnout nebo se skrývat, měl na to dost času a prostoru. Mohl odstranit stopy trestného činu,“ argumentuje v soudním spisu Pešek.

Tento názor ostře kritizuje brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal. Na případ, že by člověk podezřelý z vraždy čekal na verdikt na svobodě, si nepamatuje. „Považuji za důležité zveřejnit, že státní zastupiteltví s tímto rozhodnutím nesouhlasí. Odůvodnění považuji za lidsky i profesně nesprávné. Zákon nám ale neumožňuje požádat o opravu,“ kontruje Coufal.

Názor soudce překvapil i Surého. „Když jsem minulý týden stál před soudcem, byl jsem psychicky na dně. Ani jsem nevnímal, kam mě policisté vezou. Myslel jsem, že jedeme do věznice. Pak jsme zastavili před domem v Mikulově a policisté mně otevřeli pouta,“ svěřil se Deníku Surý.
Nad Surého propuštěním kroutí hlavou i jeho sousedé. „Lidé jsou znechucení. Pan Surý pořád bydlí v našem domě. Má novou mladou přítelkyni a hází na mrtvou Libušku špínu,“ podivuje se jedna ze sousedek, která nechtěla zveřejnit své jméno. ⋌Viz. Téma str.2