A tečkou za velkým stavebním ruchem, který se v obci odehrál v posledních letech. Díky výhodným cenám pozemků se Vranovickým podařilo zastavit vylidňování vesnice.

Nové domy vyrostou v lokalitě v jihozápadní části obce zvané Doliny. Zájemci o ně mohou své nabídky podávat do konce ledna, v uzavřené obálce přímo na obecní úřad. „Minimální cena za metr čtvereční je stanovena na devět set korun a jeden zájemce může koupit maximálně dva pozemky. To abychom zabránili spekulacím s pozemky a jejich cena se nenavyšovala zprostředkovaným prodejem,” uvedl starosta obce Jan Helikar.

Právě přímým prodejem stavebních parcel se je podle starosty podařilo nabídnout zájemcům za výhodné ceny. Jen během posledních tří let si takto v obci postavilo nový domek na padesát převážně mladých rodin. Prodaných je i devatenáct nových bytů, které v obci vybudoval soukromý investor. A zájem je stále velký. „Máme lidem co nabídnout. Občanská vybavenost v obci jim umožňuje pohodlné bydlení, jsou tu školy, lékaři, obchody a další služby. Důležitým faktorem je i snadné dopravní spojení do Brna a do Břeclavi, kam lidé jezdí za prací,” vysvětlil starosta.

Právě pohodlné dojíždění po železnici, ať už za prací nebo za nákupy, zřejmě přivedlo do obce nové obyvatele. Vlastní bydlení si totiž ve Vranovicích pořídí za poloviční ceny než jsou v Brně nebo na jeho periferii. Přitom doba, za kterou lidé do města dojedou nepřesahuje třicet minut.

Tato výhoda učinila z Vranovic zajímavou lokalitu pro bydlení. „Díky strategii rozvoje obce spojené s rodinnou výstavbou se nám podařilo opět navýšit počet stálých obyvatel. Lépe řečeno vrátit se na stejná čísla uváděná zhruba před padesáti lety. Od té doby totiž počet obyvatel rapidně klesal,” poukázal Helikar na obecný problém vymírání obyvatel na vesnici. Ve Vranovicích se podařilo tento neblahý trend zvrátit.

Během uplynulých pěti let bylo na tamní matrice zapsaných k trvalému pobytu zhruba sto padesát nových obyvatel.